Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کنگره آمریکا به تحریم پروژه خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا رای داد

پروژه خط لوله گاز طبیعی Nord Stream 2 در دریای بالتیک برای انتقال گاز از روسیه به آلمان
پروژه خط لوله گاز طبیعی Nord Stream 2 در دریای بالتیک برای انتقال گاز از روسیه به آلمان Copyright Bernd Wuestneck/dpa via AP
Copyright Bernd Wuestneck/dpa via AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خط لوله «نورد استریم ۲» قرار است با دور زدن اوکراین و لهستان گاز روسیه را از طریق دریای بالتیک به اروپا منتقل کند.

آگهی

کنگره آمریکا روز سه شنبه با تصویب قطعنامه‌ای به تحریم پروژه خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا موسوم به «نورد استریم ۲» رای داد. واشنگتن به همراه دو متحد خود در اروپا یعنی اوکراین و لهستان معتقد است که این پروژه سبب افزایش وابستگی اروپا به گاز روسیه و تقویت نفوذ مسکو درقاره سبز می‌شود حال آنکه حامیان این پروژه آنرا برای تامین گاز اروپا حیاتی و استراتژیک می دانند.

تحریم پروژه نورد استریم ۲ که مخالفت اتحادیه اروپا را به همراه دارد شرکت‌هایی را هدف قرار می‌دهد که در ساخت خط لوله و ترانزیت گاز روسیه به اروپا مشارکت داشته باشند. خط لوله «نورد استریم ۲» قرار است با دور زدن اوکراین و لهستان گاز روسیه را از طریق دریای بالتیک به اروپا منتقل کند.

گفتنی است که مجلس نمایندگان آمریکا هفته گذشته قطعنامه تحریم پروژه نورد استریم ۲ را مورد تصویب قرار داده بود. مجلس سنا نیز روز سه شنبه با ۸۶ رای موافق در برابر ۸ رای مخالف آنرا تصویب کرد. این قطعنامه برای اجرایی شدن باید به تایید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برسد که از مخالفان سرسخت پروژه انتقال گاز روسیه به اروپا است.

خط لوله گازی نورد استریم ۲ حدود هشتاد درصد از مراحل ساخت خود را طی کرده و قرار است پایان سال جاری میلادی به بهره‌برداری برسد. بدین ترتیب آمریکا با تحریم «نورد استریم ۲» قصد دارد با ایجاد مانع در مراحل پایانی آن از به سرانجام رسیدن این پروژه جلوگیری کند.

بهره برداری از این پروژه بزرگ سبب می‌شود که میزان فروش گاز روسیه به آلمان تا میزان دو برابر افزایش پیدا کند؛ از همین رو آلمان مهم‌ترین کشور اروپایی است که از این پروژه بیش از دیگر کشورهای قاره سبز بهره‌مند می‌شود.

آمریکا پیش از این آلمان را به دلیل خرید گاز از روسیه مورد سرزنش قرار داده بود. جیم ریش، نماینده ایالت آیداهو در مجلس سنای آمریکا پروژه نورد استریم ۲ را یک «تهدید برای امنیت انرژی اروپا» و نوعی اقدام تحریک آمیز از سوی دولت روسیه قلمداد کرده است.

این در حالیست که اتحادیه اروپا و برلین با محکوم کردن رویکرد واشنگتن در این خصوص تحریم‌ شرکت‌های مشارکت کننده در این پروژه را نوعی دخالت آشکار آمریکا در سیاست انرژی اروپا دانسته اند.

بر اساس تحریم های واشنگتن دارایی شرکت هایی که در پروژه نورد استریم ۲ همکاری کنند در خاک آمریکا توقیف می شود و ویزای کارکنان و کارفرمایان مرتبط با این پروژه نیز باطل خواهد شد.

یکی از مهمترین هدف‌های این تحریم‌ها شرکت آلسیز سوئيس است که با کشتی‌های بزرگ به صورت تخصصی در زمینه نصب خط لوله در عمق دریا فعالیت می‌کند. شرکت گاز پروم روسیه برای تکمیل پروژه نورد استریم ۲ با این شرکت سوئیسی همکاری نزدیکی دارد.

پروژه ۱۰.۵ میلیارد دلاری انتقال گاز روسیه به اروپا موسوم به نورد استریم ۲ علاوه بر شرکت گازپروم روسیه، پنج سهامدار دیگر اروپایی دارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوکراین و روسیه توافق بر سر انتقال گاز به اروپا را نهایی کردند

برگزاری تجمعات اعتراضی در آمریکا در پی ورود بنیامین نتانیاهو به واشنگتن

مایکروسافت اتحادیه اروپا را مقصر بزرگ‌ترین قطعی فناوری اطلاعات در جهان دانست