هشدار آمریکا به شرکت‌های آلمانی: در صورت مشارکت در خط لوله گاز روسیه تحریم می‌شوید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
هشدار آمریکا به شرکت‌های آلمانی: در صورت مشارکت در خط لوله گاز روسیه تحریم می‌شوید
کپی رایت  عکس از رویترز

سفیر ایالات متحده در آلمان به آن دسته از شرکت‌های آلمانی که قصد مشارکت در اجرای پروژه خط لوله دوم انتقال گاز روسیه به اروپا را دارند، هشدار داد.

ریچارد گرِنِل، سفیر آمریکا در آلمان با ارسال نامه‌ای به شرکت‌های آلمانی متقاضی ایفای نقش در پروژه احداق خط لوله دوم گاز روسیه به اروپا آنها را تهدید کرد که در صورت انجام اقدامی در این زمینه، مشمول تحریم‌های آمریکا قرار خواهند گرفت. رونوشتی از این نامه نیز برای دولت آلمان ارسال شده است.

یک دیپلمات آلمانی اقدام سفیر آمریکا را خارج از عرف دیپلماتیک عنوان کرد و گفت که دولت آلمان قصد دارد رفع مساله تحریم شرکت‌ها را از طریق مذاکره مستقیم با واشنگتن پیگیری کند.

بیشتر بخوانید:صدراعظم سابق آلمان رئیس روس نِفت شد

با وجود این که روابط سیاسی آلمان و روسیه در پی بروز بحران کریمه در سال ۲۰۱۴ تیره شده ولی دو طرف علاقمند به احداث خط لوله جدید انتقال گاز هستند. با این وجود، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بارها از این توافق اقتصادی آلمان با روسیه انتقاد کرده و خواستار تلاش بیشتر اروپا برای خروج از وابستگی به انرژی روسیه شده است.

طرح خط لوله موسوم به «نورد استریم ۲» با هدف انتقال ۵۵ میلیارد مترمکعب گاز از روسیه به آلمان در مسیر خود از کشورهای فنلاند، سوئد و دانمارک عبور خواهد کرد. هزینه احداث این خط لوله ۹.۵ میلیارد یورو پیش‌بینی شده است.

شرکت گازپروم روسیه با همکاری چندین شرکت اروپایی از جمله اِنژی، او ام وی، شل و دو شرکت آلمانی اونی‌پِر، وینترشال قصد دارد عملیات احداث خط لوله دوم انتقال گاز روسیه به اروپا را آغاز کند.

بیشتر بخوانید:ابراز خشنودی کمیسیون اروپا از اقدامات شرکت روسی گازپروم

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید