Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سایه سنگین سیاست بر فوتبال؛ نیوکمپ میزبان امنیتی‌ترین ال‌کلاسیکو

تدابیر شدید امنیتی پیش از برگزاری ال‌کلاسیکو
تدابیر شدید امنیتی پیش از برگزاری ال‌کلاسیکو Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هواداران جنبش جدایی طلبی قرار است در اعتراض به خشونت‌های پلیسی و شلیک گلوله های کائوچویی از سوی ماموران پلیس در جریان ناآرامی ها اخیر با بادکنک‌های سیاه در ورزشگاه نیوکمپ حاضر شوند.

آگهی

مسابقه فوتبال میان دو تیم بارسلونا و رئال مادرید موسوم به ال‌کلاسیکو که از آن به عنوان یکی از پرتماشاگرترین رویدادهای ورزشی دنیا نام می‌برند چهارشنبه شب تحت تدابیر شدید امنیتی در شهر بارسلون برگزار می‌شود.

تظاهرات و ناآرامی‌های ماه‌های اخیر در کاتالونیا که در پی صدور حکم زندان برای ۹ تن از رهبران جدایی طلبان این بخش خودگردان در اسپانیا به راه افتاد پیش از این سبب لغو دیدار رفت دو تیم شد اما مسئولان برگزاری لالیگا تصمیم گرفتند که این دیدار عقب افتاده را به هر شکل ممکن در هفته دهم برگزار کنند.

این مسابقه قرار بود روز بیست و ششم اکتبر گذشته در شهر بارسلون برگزار شود اما فدراسیون فوتبال اسپانیا در پی تظاهرات بی وقفه و خشونت‌های ناشی از تجمعات اعتراضی از سوی جدایی طلبان بنا به آنچه «دلایل ویژه» عنوان شد این دیدار را به تعویق انداخت.

تدابیر کم سابقه و شدید امنیتی در اطراف ورزشگاه نیوکمپ که از جو سیاسی متشنج این روزهای شهر بارسلون ناشی می‌شود، سبب شده تا از ال‌کلاسیکوی ۲۴۳ به عنوان امنیتی‌ترین مسابقه در تاریخ دیدارهای دو تیم بارسولنا و رئال مادرید یاد شود.

رسانه‌های اسپانیایی از حضور پرتعداد ماموران امنیتی در اطراف ورزشگاه و دیگر نقاط شهر بارسلون خبر داده اند که از ساعات ابتدایی روز چهارشنبه مشغول به گشت زنی بودند. بر اساس گزارش های رسیده بیش از ۳ هزار مامور امنیتی از جمله یک هزار نیروهای ویژه پلیس برای جلوگیری از شکل گیری تجمع های اعتراضی در اطراف ورزشگاه مستقر شده‌‌اند.

شرایط امنیتی این مسابقه همچنین تحت تاثیر فراخوان یک گروه فعال در جنبش استقلال‌طلبان کاتالونیا موسوم به «سونامی دمکراسی» قرار گرفته بود. این گروه از هواداران جنبش خواسته بود که برای رساندن صدای خود در اطراف ورزشگاه محل برگزاری ال‌کلاسیکو تجمع کنند.

بر اساس آخرین گزارش‌ها بیش از بیست و پنج هزار نفر از هواداران جنبش جدایی طلبی پیش از این برای تجمع در مقابل نیوکمپ اعلام آمادگی کرده بودند.

AP Photo/Joan Mateu
تجمع گروهی از استقلال‌طلبان مقابل ورزشگاه نیوکمپAP Photo/Joan MateuJoan Mateu

از سوی دیگر گفته می شود که هواداران جنبش جدایی طلبی قرار است در اعتراض به خشونت‌های پلیسی و شلیک گلوله های کائوچویی از سوی ماموران پلیس در جریان ناآرامی ها اخیر با بادکنک‌های سیاه در ورزشگاه نیوکمپ حاضر شوند.

ماموران ویژه امنیتی قرار است در حالی اتوبوس‌های حامل اعضای دو تیم را تا محل ورزشگاه اسکورت کنند که به دستور پلیس اعضای دو تیم و نیز تیم داوری از یک هتل برای حرکت به سوی ورزشگاه عزیمت می‌کنند.

دیدار دو تیم مطرح لیگ اسپانیا این بار جدا از مسائل حاشیه ای و امنیتی از جنبه ورزشی نیز از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. بارسلونا و رئال مادرید در حالی برای دویست و چهل و سومین بار به مصاف هم می‌روند که هر یک به ترتیب مکان های نخست و دوم جدول رده بندی این رقابت های را در اختیار دارند.

کاتالان ها که اینک با بازی و امتیاز برابر و تقاضل گل بیشتر  صدر جدول را در اختیار دارند پیشتر در ۲۴۲ دیدار گذشته در مجموع ۹۶ بار پیروز از میدان خارج شده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ال‌کلاسیکو جنجالی برنده نداشت؛ بارسلونا و رئال امتیاز‌ها را تقسیم کردند

استقلال‌طلبان کاتالونیا بزرگ‌ترین ایستگاه قطار بارسلون را اشغال کردند

شلیک پلیس به جدایی‌طلبان کاتالونیا؛ ۶ تن در بارسلون مجروح شدند