دست‌کم ۱۸۲ زخمی و ۸۳ بازداشتی در پی درگیری‌های کاتالونیای اسپانیا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
دست‌کم ۱۸۲ زخمی و ۸۳ بازداشتی در پی درگیری‌های کاتالونیای اسپانیا
کپی رایت  REUTERS/Jon Nazca

ساکنان بارسلون، مرکز منطقۀ کاتالونیای اسپانیا روز شنبه را در حالی آغاز کردند که بوی ناشی از سوختن اموال همچنان در مرکز شهر به مشام می‌رسید و پاره‌های سنگ، شیشه‌های شکسته و گلوله‌های پلاستیکی در میدان‌ها و مناطق درگیری دیده می‌شد.

از دوشنبه گذشته تا کنون، بارسلون هر شب صحنه درگیری‌های خیابانی است که در اعتراض به حکم زندان ۹ تن از رهبران استقلال‌طلب این منطقه آغاز شده است.

جدایی‌طلبان افراطی جمعه شب که پنجمین شب اعتراضات خشونت‌بار محسوب می‌شد، به سمت نیروهای پلیس سنگ و اشیاء فلزی پرتاب کردند و پلیس نیز با گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی به آنها پاسخ داد.

آنها در جریان این درگیری‌ها، علاوه بر آتش‌سوزی‌ و سنگربندی، حتی سنگفرش خیابان‌های قدیمی را نیز خراب کرده و با پاره‌های سنگ به پلیس حمله کردند.

REUTERS/Albert Gea

به گفتۀ مراکز امداد در این شب دست‌کم ۱۸۲ نفر در سراسر این منطقۀ ۷.۵ میلیون نفری زخمی شده‌اند. بیشترین زخمی‌ها متعلق به شهر بارسلون (۱۵۲ نفر) بوده و پس از آن نیز شهرهای جیرونا، تاراگونا و لریدا قرار داشتند.

بنا بر اعلام وزارت کشور اسپانیا تا کنون۸۳ نفر نیز بازداشت شده‌اند.

پیش از آغاز درگیری‌های شامگاه جمعه، نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر از معترضان نیز در بارسلون دست به راهپیمایی مسالمت‌آمیز زدند.

این اعتراضات، بامداد شنبه در برخی مکان‌های کاتالونیا همچنان ادامه داشت؛ از جمله در پی راهپیمایی گروهی از طرفداران استقلال، بزرگراه مرزی اسپانیا -فرانسه بسته شد.

بیشتر بخوانید: