Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پنجمین شب اعتراضات در بارسلون؛ ال کلاسیکو به تعویق افتاد

پنجمین شب اعتراضات در بارسلون؛ ال کلاسیکو به تعویق افتاد
Copyright REUTERS/Jon Nazca
Copyright REUTERS/Jon Nazca
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کیم تورا، رئیس استقلال طلب منطقه کاتالونیا اسپانیا:‌ «ما نمی توانیم به خودمان اجازه دهیم که در دفاع از حق تعیین سرنوشت‌مان یک قدم عقب بگذاریم. ترس و تهدید بر ما غلبه نخواهد کرد.»

آگهی

روز جمعه هم ناآرامی ها در بارسلون ادامه پیدا کرد و تا پاسی از شب ادامه یافت. معترضان در اعتراض به صدور احکام زندان برای رهبران جدایی طلب کاتالان‌ها بار دیگر به خیابانها آمدند و با نیروهای امنیتی درگیر شدند. پلیس دهها نفر را در این ارتباط دستگیر کرد و برای کنترل اوضاع به گاز اشک آور و آب فشار قوی متوسل شد. تظاهرکنندگان با در دست داشتن پرچم‌های کاتالونیا خواستار آزادی زندانیان سیاسی بودند و سرود ملی کاتالونیا را سر می دادند. تصاویر ارسالی خبرگزاری‌ها از خیابان‌های مرکزی بارسلون نشان می دهد که اوضاع در نیمه شب به حالت عادی بازنگشته و درگیری های پراکنده ای در حال روی دادن است.

در همین حال مسابقه ال کلاسیکو بین کهکشانی‌های مادرید و آبی و اناری های بارسلون بعلت وضعیت ویژه این شهر با تصمیم مسئولان فوتبال اسپانیا حدود دو ماه به تعویق افتاد. قرار بود این مسابقه کمتر از ده روز دیگر در استادیوم نیوکمپ برگزار شود. تعداد زیادی از پروازهای روز جمعه از فرودگاه بارسلون نیز بدلیل مسائل امنیتی لغو شدند.

چهارمین شب اعتراضات در بارسلون علیه احکام زندان برای ۱۲ رهبر جدایی طلب

شهر بارسلون پنجشنبه شب و در چهارمین شب اعتراضات علیه احکام طولانی زندان برای ۱۲ رهبر جدایی طلب منطقه کاتالونیا در شمال اسپانیا، شاهد حضور معترضان خشمگینی بود که چند مغازه را به آتش کشیدند و در خیابان با پلیس درگیر شدند.

این تنش‌ها هنگامی بالا گرفت که هواداران یک گروه راستگرای افراطی تلاش کردند به معترضین نزدیک شوند. با این حال با دخالت پلیس، از رخ دادن درگیری‌های خشن میان دو طرف جلوگیری شد.

صدها معترضی که پنجشنبه شب به خیابانهای بارسلون آمدند فریاد «استقلال» سر می دادند. آنها با ایجاد موانعی در خیابان و آتش زدن آنها به پرتاب کوکتل مولوتف به سوی پلیس اقدام کردند و پلیس نیز گلوله‌های کائوچویی به سمت معترضان شلیک کرد.

به گفته وزیر کشور اسپانیا درجریان اعتراضاتی که از روز دوشنبه آغاز شده است ۹۷ نفر در منطقه کاتالونیا دستگیر شده‌اند. وی همچنین اعلام کرده است که ۱۹۴ پلیس نیز در درگیری‌های روزهای گذشته زخمی شده‌اند.

پلیس نیز اعلام کرده است که تنها در اعتراضات روز چهارشنبه ۹۶ نفر زخمی شده‌اند.

احکام سنگین ۹ تا ۱۳ سال زندان برای نقشی که ۱۲ رهبر منطقه کاتالونیا در جریان همه پرسی استقلال این منطقه از اسپانیا در سال ۲۰۱۷ داشتند، صادر شده است. احکامی که معترضان آنها را «ناعادلانه» می دانند.

معترضان کاتالونیایی روز جمعه را روز «اعتصاب عمومی» در این منطقه اعلام کرده‌اند و قرار است ساعت ۱۵ روز جمعه «راهپیمایی برای آزادی» در بارسلون برپا شود.

کیم تورا، رئیس استقلال طلب منطقه کاتالونیا اسپانیا با محکومیت خشونت‌های چهارشنبه شب در بارسلون در یک سخنرانی تحریک آمیز علیه مادرید در برابر پارلمان منطقه کاتالونیا گفت: «ما نمی توانیم به خودمان اجازه دهیم که در دفاع از حق تعیین سرنوشت‌مان یک قدم عقب بگذاریم. ترس و تهدید بر ما غلبه نخواهد کرد.»

رئیس منطقه خودمختار کاتالونیا همچنین در برابر پارلمان وعده داد که تا دو سال آینده کاتالونیا به استقلال دست خواهد یافت.

در شرایطی که تنها یک ماه تا انتخابات پارلمانی اسپانیا فرصت باقی مانده است، احزاب راست و میانه اسپانیا از دولت سوسیالیست پدرو سانچز درخواست کرده‌آند که اقدامات فوق‌العاده را برای برقرار نظم عمومی در کاتالونیا به کار بگیرد.

کاتالونیا منطقه‌ای صنعتی و ثروتمند در اسپانیا به شمار می رود که سالهاست از خودمختاری برخوردار است با این حال در سالهای اخیر جنبش استقلال طلب کاتالونیا تلاش کرده است تا این منطقه را از اسپانیا جدا کند.

با اینکه جدایی طلبی در کاتالونیا رو به رشد است با این حال بر اساس آخرین نظرسنجی صورت گرفته از سوی دولت منطقه کاتالونیا که در ماه ژوئیه منتشر شد، ۴۴ درصد مردم کاتالونیا موافق استقلال هستند و ۴۸.۳ درصد با آن مخالف‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ال‌کلاسیکو جنجالی برنده نداشت؛ بارسلونا و رئال امتیاز‌ها را تقسیم کردند

درخواست اسپانیا از بلژیک برای بازداشت رهبر فراری کاتالونیا

یورشی دیگر از کنشگران محیط زیست؛ پاشیدن رنگ بر بنای تاریخی «استون‌هنج»