Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سوریه امتیاز اکتشاف و تولید نفت را به دو شرکت روس واگذار کرد

یک میدان نفتی در رميلان واقع در شمال سوریه
یک میدان نفتی در رميلان واقع در شمال سوریه Copyright AP Photo/Hussein Malla
Copyright AP Photo/Hussein Malla
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سوریه پیش از جنگ داخلی روزانه ۳۸۰ هزار بشکه نفت تولید می‌کرد اما تولید نفت پس از وقوع درگیری‌های گسترده در این کشور به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است.

آگهی

پارلمان سوریه در تلاش برای تقویت تولید نفت این کشور که تحت تاثیر جنگ هشت ساله و تحریم‌‌های غرب به شدت تضعیف شده،‌ واگذاری امتیاز اکتشاف میادین نفتی به دو شرکت روسی را تصویب کرد.

به گزارش سانا، خبرگزاری رسمی سوریه قرارداد با دو شرکت‌ روسی «مرکوری» و «ولادا» که به تایید پارلمان سوریه رسیده اکتشاف و تولید نفت در سه بلوک از میادین نفتی شمال شرق و یک میدان گازی در شمال دمشق،‌ پایتخت سوریه را شامل می‌شود.

گفتنی است که این قراردادها اوایل سال جاری میلادی میان دولت سوریه و شرکت‌های یاد شده روسیه به امضاء رسیده و برای اجرایی شدن تایید پارلمان این کشور را نیاز داشت.

علی غانم، وزیر نفت سوریه نیز در این خصوص گفته است که امضای قراردادهای نفتی با شرکت های روسی در راستای راهبرد دولت در قبال کشورهای دوست که در کنار سوریه مانده‌اند صورت می گیرد. وی از روسیه و ایران به عنوان کشورهای یاد کرده که در صف نخست این جبهه ایستاده‌اند.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه که قدرت‌های جهانی از وی رویگردان شده‌اند پس از کمک‌های نظامی روسیه و ایران برای بازپس گیری بخش عمده‌ای از خاک این کشور در پی هشت سال جنگ داخلی اینک برای بازسازی کشورش بر روی این کشورها حساب ویژه‌ای بازکرده است.

سوریه پیش از جنگ داخلی روزانه ۳۸۰ هزار بشکه نفت تولید می‌کرد اما تولید نفت پس از وقوع درگیری‌های گسترده در این کشور به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است. میادین نفتی شمال و شرق این کشور پس از شکست نظامی گروهای جهادی وابسته به داعش اینک تحت کنترل شبه نظامیان کرد قرار دارد و بخشی از نیروهای ارتش آمریکا نیز برای حفاظت از این میادین در خاک سوریه باقی مانده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که پیشتر و قبل از تهاجم نظامی ترکیه به مناطق شمالی سوریه از خروج کامل نظامیان کشورش از سوریه خبرداده بود پس از آتش بس در این مناطق اعلام کرد که شماری از نیروهای ارتش برای حفاظت از میادین نفتی در این کشور باقی می‌مانند.

شمار این نیروها که دمشق آنها را «اشغالگر» می‌نامد از سوی مارک اسپر، وزیر امور خارجه آمریکا ۶۰۰ نفر اعلام شده است.

رسانه‌های دولتی سوریه همچنین به نقل از وزیر نفت این کشور از تلاش دمشق برای انعقاد قراردادهای فرامرزی جهت دور زدن موانع غرب بر سر سرمایه گذاری نفتی در این کشور خبر داده اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دست کم ۲ نفر در حمله اسرائيل به جنوب سوریه کشته شدند

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۶ شبه‌نظامی طرفدار ایران در حملات اسرائیل به سوریه کشته شدند

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق