وزیر دفاع آمریکا: نمی گذاریم میادین نفتی شمال سوریه به دست اسلامگراها بیفتد

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا
مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر دفاع آمریکا در سخنان روز دوشنبه خود با اشاره به برگزاری انتخابات در افغانستان اعلام کرد که موضع خاصی نسبت به نتایج این انتخابات ندارد و فارغ از هر نتیجه ای روابط امنیتی میان دو کشور به قوت خود باقی خواهد ماند.

آگهی

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا می گوید که برای محافظت از میادین نفتی شمال شرق سوریه ممکن است برخی از واحد های نظامی کشورش در این مناطق باقی بمانند.

رئیس پنتاگون روز دوشنبه در سخنانی با اشاره به احتمال باقی ماندن برخی از نظامیان آمریکایی در کنار نیروهای دمکراتیک سوریه برای محافظت از میدانی نفتی در برخی از مناطق شمال سوریه تاکید کرد این میادین نباید به دست اسلامگراها و یا دیگران بیفتد.

آقای اسپر که در جمع خبرنگاران در افغانستان سخن می گفت با این حال هیچ تصمیمی هنوز در این خصوص اتخاذ نشده و باقی ماندن برخی از واحد های نظامی کشورش در شمال شرق سوریه یکی از گزینه هایی است که باید در باره آن صحبت و مذاکره شود.

وزیر دفاع آمریکا همچنین تصریح کرد که تعدادی از نظامیان آمریکایی در چند شهر همجوار با مناطق شمال شرقی سوریه مستقر شده اند تا مانع دسترسی نیروهای داعش و یا هر گروه دیگر به منابع نفتی و درآمدی در این منطقه شوند.

این سخنان در حالی ایراد می شود که برخی از واحد های نظامی آمریکا صبح روز دوشنبه شمال شرق سوریه را به مقصد پایگاه‌هایی در خاک عراق ترک کردند.

بر اساس گزارش رسانه ها تعدادی از نظامیان آمریکایی سوار بر سی خودور روز دوشنبه از شمال سوریه خارج و سوی شمال استان دهوک واقع در منطقه خودمختار کردستان عراق حرکت کردند.

خبرنگار رویترز که از شمال شرق سوریه گزارش می دهد تعداد خودروهای نظامی که سربازان آمریکایی را به سوی خاک عراق حمل می کرد یکصد فروند اعلام کرده است.

بیشتر بخوانید:

رئیس پنتاگون در ادامه تاکید کرد حتی در زمانی که نیروهای آمریکایی عقب نشینی از مناطق شمالی سوریه را آغاز کردند تعدادی از واحدهای نظامی آمریکا همراه نیروهای دمکراتیک سوریه در کنار میادین نفتی باقی ماندند و بحث ماندن آنها در این منطقه از همان زمان در جریان بود.

مارک اسپر در پایان یادآور شد که هنوز تصمیمی در باره ماندن قطعی این نیروها در شمال شرق سوریه اتخاذ نشده و پنتاگون گزینه‌های مختلف در این خصوص را در دست بررسی دارد.

درگیری ها در مناطق شمالی سوریه در حالی پس از توافق آتش بس میان آنکارا و واشنگتن فروکش کرده است که رجب طیب اردوغان با هشدار در باره عملی شدن مفاد این توافق تهدید کرده است که اگر شبه نظامیان کرد تا عمق ۳۲ کیلومتری از مرز ترکیه در خاک سوریه عقب نشینی نکنند عملیات نظامی بار دیگر از شامگاه سه شنبه آغاز خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر دفاع آمریکا از عربستان به عراق رفت

تلاش‌ برای حل بحران سوریه؛ سفر پلوسی به اردن، گفتگوی تلفنی مرکل و پوتین

اولین نبرد هوایی بین یک جنگنده تحت کنترل هوش مصنوعی و انسان انجام شد