تلاش‌ برای حل بحران سوریه؛ سفر پلوسی به اردن، گفتگوی تلفنی مرکل و پوتین

تلاش‌ برای حل بحران سوریه؛ سفر پلوسی به اردن، گفتگوی تلفنی مرکل و پوتین
Copyright REUTERS/Jonathan Ernst
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نانسی پلوسی و چاک شومر توافق واشنگتن و آنکارا در موضوع توقف جنگ به شرط خروج نیروهای کرد از شمال سوریه را «شرم‌آور» خوانده بودند. آنها اعلام کرده بودند که با این توافق «اردوغان هیچ چیزی را از دست نداده و در مقابل ترامپ به او همه چیز داده است.»

آگهی

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده روز شنبه به همراه شماری از نمایندگان ارشد دو حزب دموکرات و جمهوریخواه آمریکا به اردن سفر کرد تا دربارۀ تحولات منطقه پس از حملات یک هفتۀ گذشته ترکیه به سرزمین‌های کردنشین شمال سوریه، با ملک عبدالله، پادشاه اردن گفتگو کند.

این سفر چند روز پس از آن انجام می‌شود که تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، راه را برای حملۀ رجب طیب اردوغان به روژاوا هموار و آتش جنگ را روشن کرد.

خانم پلوسی در بیانیه‌ای اعلام کرد که این سفر در «زمانی بحرانی برای ثبات و امنیت منطقه» انجام می‌شود. در ادامه این بیانیه آمده است: «با تشدید بحران سوریه پس از حمله ترکیه، هیات ما مامور به انجام بحث‌هایی اساسی دربارۀ تاثیر این بحران بر ثبات منطقه، افزایش مهاجرت‌ها و خطر فراهم شدن فرصتی جدید برای داعش، ایران و روسیه شده است.»

هیات آمریکایی حاضر در اردن، شامل روسای کمیته‌های کلیدی مجلس نمایندگان آمریکا از جمله الیوت اِنگِل، رئیس کمیته روابط خارجی، بنی تامپسون، رئیس کمیته امنیت داخلی، آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعات و درنهایت مک تورنبری، نماینده جمهوریخواه و رئیس کمیته خدمات نیروهای مسلح این مجلس می‌شود.

آنها در جریان این سفر علاوه بر دیدار با پادشاه اردن و شاهزاده حسین ولیعهد این کشور، با شماری از مقامات ارشد سیاسی همچون ایمان صفادی، وزیر خارجه اردن نیز گفتگو کردند.

در پایان این دیدار خانم پلوسی اعلام کرد: «ما قدردانی خود را از همکاری استراتژیک ایالات متحده و اردن اعلام کردیم و گفتگوهای سازنده‌ای را دربارۀ ثبات منطقه، ضدتروریسم، همکاری‌های امنیتی، روند صلح در خاورمیانه و دیگر چالش‌های مشترک انجام دادیم.»

توافق «شرم آور» واشنگتن و آنکارا

این دیدار در حالی انجام شده است که سه روز پیش از این یعنی پنج‌شنبه ۱۷ اکتبر، نانسی پلوسی و چاک شومر، رئیس اقلیت دموکرات در سنای آمریکا توافق واشنگتن و آنکارا در موضوع توقف جنگ به شرط خروج نیروهای کرد از شمال سوریه را «شرم‌آور» خوانده بودند.

آنها با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بودند که این توافق «اعتبار سیاست خارجی آمریکا را بطور جدی تضعیف می‌کند و برای متحدان همچنین مخالفان ما پیام خطرناکی می‌فرستد؛ مبنی بر اینکه نمی‌توان به حرف ما اعتماد کرد.» در ادامۀ بیانیه آمده است که با این توافق «اردوغان هیچ چیزی را از دست نداده و در مقابل ترامپ به او همه چیز داده است.»

دموکرات‌های کنگره آمریکا اعلام کرده‌اند که به زودی تحریم‌های جدید علیه ترکیه را که مورد توافق هر دو حزب است، به رای خواهند گذاشت.

گفتگوی تلفنی پوتین و مرکل

همزان با سفر قانون‌گذاران مجلس نمایندگان آمریکا به اردن، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز بصورت تلفنی با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفتگو کرد.

بنا بر اعلام کرملین، دو رهبر بر اهمیت حل و فصل بحران سوریه از مسیر سیاسی تاکید کرده‌اند.

قرار است آقای پوتین هفتۀ آینده با همتای ترک خود در شهر سوچی دیدار کند تا رجب طیب اردوغان در چهارچوب مذاکراتی اضطراری، او را در جریان مراحل بعدی برنامه‌اش برای سرزمین‌های شمالی سوریه بگذارد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر دفاع آمریکا: نمی گذاریم میادین نفتی شمال سوریه به دست اسلامگراها بیفتد

حمله هوایی ترکیه به شمال سوریه؛ هفتاد نفر کشته و مجروح شدند

از نیروهای دولتی سوریه تا القاعده و مخالفان اسد؛ عضوگیری از کودکان توسط گروه‌های مسلح افزایش یافت