جنگ ترکیه با گوگل؛ پشتیبانی گوشی‌های‌ اندرویدی جدید متوقف می‌شود

جنگ ترکیه با گوگل؛ پشتیبانی گوشی‌های‌ اندرویدی جدید متوقف می‌شود
Copyright 
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گوگل به شرکای تجاری خود در ترکیه اعلام کرده قادر به همکاری در زمینه تلفن های همراه آندرویدیی عرضه شده در این کشور نیست.

آگهی

کمپانی گوگل به شرکای تجاری خود در ترکیه نسبت به قطع همکاری‌های مشترک هشدار داد. گوگل در بیانیه‌ای که دوشنبه منتشر کرده است، تاکید کرده که از این پس قادر به پشتیبانی گوشی‌های اندرویدی جدیدی که توسط شرکای تُرکش عرضه شده، نیست.

«نهاد تنظیم رقابت در ترکیه» اخیرا تغییرات اعمال شده توسط گوگل در قرارداد همکاری‌اش با عرضه‌کنندگان تُرک گوشی‌های اندرویدی را رد کرد. این نهاد از گوگل خواسته تا با تغییر تمامی قراردادهای همکاری خود در زمینه توزیع و پشتیبانی نرم‌افزارهای اندرویدی، به مشتریان خود این امکان را بدهد که در صورت تمایل از موتورهای جستجوی مختلفی در گوشی‌های اندوریدی خود بهره ببرند.

نهاد تنظیم رقابت ترکیه در سپتامبر سال ۲۰۱۸ میلادی نیز گوگل را به دلیل نقض قوانین رقابت در بازار نرم افزارهای تلفن همراه، ۹۳ میلیون لیره معادل ۱۷.۴ میلیون دلار جریمه کرده بود. این مرجع شش ماه به گوگل برای تغییر قرارداد همکاری خود با طرف‌های تُرک فرصت داد.

هفتم نوامبر گذشته، نزدیک به یک ماه و ده روز پیش، هیات مدیره این مرجع با صدور حکمی اعلام کرد که تغییراتی که گوگل در قراردادهای خود اعمال کرده، همچنان ناکافی است و قوانین رقابتی را نقض می‌کند.

نهاد رقابت ترکیه اعلام کرده است که تعیین جریمه مالی علیه گوگل چیزی نزدیک به پنج صدم درصد از درآمد روزانه این شرکت در ترکیه بوده و برای اعمال اصلاحات مدنظرش و یا دریافت دفاع مشروع گوگل، شصت روز به این شرکت زمان داده بود.

با این حال، روزنامه هابرتورک گزارش داده است که مقامات گوگل از طریق شرکای تجاری خود، وزیر تجارت و رئیس مرجع رقابت این کشور را برای تغییر موضع نهاد تنظیم رقابت، تحت فشار قرارداده‌اند.

در ژانویه سال ۲۰۱۹، نهاد تنظیم رقابت ترکیه، همچنین اعلام کرد که تحقیقات تازه‌ای را درباره اتهام گوگل مبنی بر سوء استفاده از الگوریتم موتورهای جستجوی برای هدفگذاری جذب آگهی را آغاز کرده است. این نهاد معتقد است که گوگل از این طریق قانون رقابت ترکیه را نقض کرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمیسیون اروپا گوگل را به پرداخت یک میلیارد و چهل و نه میلیون یورو محکوم کرد

گوگل ۲۸ کارمند خود را پس از اعتراض به همکاری این شرکت با دولت اسرائیل اخراج کرد

شکست سنگین حزب اردوغان در انتخابات شهرداری‌های ترکیه