Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حواشی قانون اعطای شهروندی به مهاجران غیرمسلمان در هند؛ از درخواست آمریکا تا تعویق سفر آبه

حواشی قانون اعطای شهروندی به مهاجران غیرمسلمان در هند؛ از درخواست آمریکا تا تعویق سفر آبه
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیش از این نیز کمیته امورخارجه مجلس نمایندگان ایالات متحده نیز سوال درباره مذهب افراد برای اعطای شهروندی را خطری جدی برای اصل تکثرگرایی دینی در دموکراسی خوانده بود.

آگهی

اعتراضات خشونت آمیز در بخش‌های مختلقی از هند در پی اعلام قانون اعطای شهروندی به مهاجران اقلیت‌های مذهبی واکنش‌هایی از سوی کشورهای دیگر و متحدان دهلی نو را در پی داشته است.

ایالات متحده روز پنجشنبه ۱۲ دسامبر از دولت هند خواست که از حقوق اقلیت‌های این کشور دفاع کند. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر آزادی مذهبی و رفتار برابر با پیروان مذاهب به عنوان یکی از اصول دموکراسی گفت: «ما از نزدیک تحولات مربوط به اصلاح قانون شهروندی هند را دنبال می‌کنیم.»

در روزهای گذشته کمیته امورخارجه مجلس نمایندگان ایالات متحده نیز پرسش درباره مذهب افراد برای اعطای شهروندی را خطری جدی برای بنیان‌های تکثر گرایی دینی دموکراسی خوانده و این اصل را از بنیان‌های پایه‌گذاری حکومت‌های «دموکراتیک» ایالات متحده و هند و از ارزش های مشترک و اساسی میان دو کشور دانستند.

بر اساس لایحه اصلاحی جدید که هفته گذشته پس از بحث‌های طولانی در پارلمان هند تصویب شد و روز پنجشنبه له امضای رئیس جمهوری این کشور رسید، به افرادی که در سه کشور همسایه یعنی پاکستان، افغانستان و بنگلادش به‌عنوان اقلیت مذهبی شناخته می‌شدند و اکنون به هند مهاجرت کرده‌اند، شهروندی اعطا می‌شود اما این قانون به وضوح مهاجران مسلمان این سه کشور را مستثنی کرده است.

از سوی دیگر شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن که قرار بود پانزدهم دسامبر به هند سفر کند، دیدار با رهبران این کشور را در پی اعتراضات خشونت‌آمیز و به دلیل مسائل امنیتی به تعویق انداخت.

وزارت خارجه هند روز جمعه ۱۳ دسامبر ضمن تائید این خبر در حساب توئیتری خود اعلام کرد: «طرفین تصمیم گرفتند که بازدید را به زمانی مناسب در آینده نزدیک موکول کنند.»

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن قرار بود در شهر گوآهاتی در ایالت آسام با همتای هندی خود نارندا مودی دیدار کند. شهری که اکنون یکی از مراکز مهم اعتراضات و درگیری‌ها در این کشور است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

شهر گوآهاتی در ایالت آسام
اعتراضات به اصلاحات قانون اعطای شهروندی به مهاجران در شهر گوآهاتی ایالت آسامشهر گوآهاتی در ایالت آسامAnupam Nath

اعلام این قانون حمایت از مهاجران غیرمسلمان از سوی دولت ملی‌گرای نارندا مودی در روزهای گذشته به تشنج در بخش‌های مختلف این کشور و به‌ویژه در ایالت آسام منجر شد.

در اثر درگیری‌های روز پنجشنبه ۱۲ دسامبر در ایالت آسام که میان دو پلیس و معترضان و همچنین دو گروه معترض با یکدیگر روی داد، دو نفر کشته و دست‌کم ۱۱ تن زخمی شدند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو نفر در جریان اعتراض‌ها به قانون اعطای شهروندی در هند کشته شدند

اظهارات نخست‌وزیر هند درباره مسلمانان خشم مخالفان دولت مودی را برانگیخت

مودی معبد هندوها را که روی ویرانه‌های مسجد بابری ساخته شده است افتتاح کرد