کرۀ شمالی: حتی با از سرگیری مذاکرات نیز آمریکا چیزی برای ارائه ندارد

کرۀ شمالی: حتی با از سرگیری مذاکرات نیز آمریکا چیزی برای ارائه ندارد
Copyright KCNA via REUTERS
Copyright KCNA via REUTERS
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نماینده آمریکا می‌گوید اگرچه ضروری است تا شورای امنیت برای پاسخگویی به هر تحریکی آماده باشد، اما واشنگتن نیز آماده است تا همزمان «گام‌های موثری» را در راستای توقف برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کرۀ شمالی بردارد.

آگهی

کرۀ شمالی روز پنج‌شنبه اعلام کرد که در صورت از سر گیری مذاکرات میان واشنگتن و پیونگ یانگ، آمریکا چیزی برای پیشنهاد دادن به آنها ندارد.

این موضع پس از آن اعلام شد که ایالات متحده آمریکا با هدف پایان دادن کرۀ شمالی به برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود، از آمادگی برای برداشتن «گام‌هایی موثر» برای دستیابی به توافق خبر داد.

کرۀ شمالی همچنین از آمریکا به دلیل درخواست تشکیل جلسۀ شورای امنیت انتقاد کرد و این کار را «اقدامی احمقانه» خواند که درنهایت به پیونگ یانگ کمک کرد تا تصمیم روشنی اتخاذ کند.

سخنگوی وزارت خارجه کرۀ شمالی در بیانیه‌ای گفت: «ایالات متحده هر زمان که دهانش را باز می‌کند از گفتگو سخن می‌گوید؛ اما این کاملا روشن است که در صورت فراهم شدن فرصت چنین گفتگویی نیز ایالات متحده چیزی برای ارائه به ما ندارد.»

کرۀ شمالی همچنین با تشبیه رفتار آمریکا به راهزنان، بار دیگر از حق خود برای انجام آزمایش‌های موشکی و تسلیحاتی دفاع کرد.

نگرانی‌های رو به فزونیِ بین‌المللی دربارۀ اقدامات احتمالی کرۀ شمالی در آینده، از جمله آزمایش موشک‎هایی با برد بلند یا از سر گیری برنامه‌های هسته‌ای که از سال ۲۰۱۷ میلادی به حالت تعلیق درآمده‌اند، باعث شد که پانزده عضو شورای امنیت جلسه‌ای اضطراری تشکیل دهند.

در این جلسه نماینده آمریکا اعلام کرد اگرچه ضروری است تا شورای امنیت برای پاسخگویی به هر تحریکی آماده باشد، اما واشنگتن نیز آماده است تا همزمان «گام‌های موثری» را در راستای توقف برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کرۀ شمالی بردارد.

انتظار می‌رود هفته آینده استفان بیگون، نماینده ویژه آمریکا در امور کرۀ شمالی به سئول سفر کرده و با مقامات کرۀ جنوبی دربارۀ امکان از سرگیری مذاکرات دیدار کند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین و روسیه خواستار لغو بخشی از تحریم‌های کره شمالی شدند

«بازسازی سایت آزمایش‌های موشکی کرۀ شمالی در پی شکست گفتگوهای ویتنام»

نامۀ کیم جونگ-اون به مون جائه-این: همدیگر را بیشتر ببینیم