Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شورای امنیت سازمان ملل به درخواست آمریکا درباره کره‌شمالی تشکیل جلسه می‌دهد

شورای امنیت سازمان ملل به درخواست آمریکا درباره کره‌شمالی تشکیل جلسه می‌دهد
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شورای امنیت سازمان ملل، به درخواست آمریکا روز چهارشنبه درباره آزمایش‌های موشکی کره‌شمالی تشکیل جلسه خواهد داد.

آگهی

شورای امنیت سازمان ملل، به درخواست آمریکا روز چهارشنبه درباره آزمایش‌های موشکی کره‌شمالی تشکیل جلسه می دهد.

این درخواست درحالی مطرح شده است که تصاویر ماهواره‌ای که از سایت پرتاب موشک کره شمالی تأیید می‌کند که در روزهای اخیر یک موتور راکت در این مکان آزمایش شده است. کره شمالی روز یکشنبه اعلام کرده بود که یک آزمایش موشکی «بسیار مهم» را در سایت پرتاب ماهواره سوهائه واقع در شمال غرب این کشور انجام داده است. پیش از این مقام‌های کره‌ای و آمریکایی گفته بودند که قرار است این پایگاه برچیده شود.

بیشتر بخوانید:

رهبر کره شمالی پیشتر به واشنگتن تا پایان سال جاری میلادی برای اتخاذ یک رویکرد مناسب درباره این کشور مهلت داده بود.

برخی دیپلمات‌ها و تحلیلگران نگران این موضوع هستند که کره‌شمالی سال آینده آزمایش‌های هسته‌ای و همچنین آزمایش موشک‌های دور برد خود را که در سال ۲۰۱۷ تعلیق کرده بود، از سر بگیرد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی در این مدت سه بار با یکدیگر ملاقات کرده‌اند اما هیچ پیشرفتی که به امضای توافق بیانجامد حاصل نشده است.

پیش از این دست‌کم هشت کشور از ۱۵ کشور عضو شواری امنیت خواهان برگزاری جلسه این نهاد در روز سه‌شنبه ۱۰ دسامبر (۱۹ آذر) برای بررسی موارد نقض حقوق بشر در کره‌شمالی بودند که در مقابل پیونگ یانگ هشدار داده بود که چنین اقدامی را «یک تحریک جدی» قلمداد می‌کند و به آن «به شدت پاسخ خواهد داد».

با این حال، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک اعلام کرد ایالات متحده آمریکا که ریاست دوره‌ای شورای امنیت در ماه دسامبر را برعهده دارد، به جای موضوع نقض حقوق بشر، تصمیم به تشکیل جلسه‌ای در روز چهارشنبه ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر) دارد که روی افزایش تهدیدهای کره‌شمالی متمرکز باشد. 

وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه به نمایندگان این کشور در سازمان ملل اعلام کرده است که جلسه این هفته شورای امنیت را با موضوع «به روز رسانی جامع درباره تحولات اخیر شبه‌ جزیره کره از جمله آزمایش‌های‌ موشکی اخیر و احتمال تشدید اقدام‌های تحریک آمیز کره شمالی» پیشنهاد کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره شمالی: چیزی برای از دست دادن نداریم

خبر آزمایش موشکی «مهم» کره شمالی با تصاویر ماهواره‌ای تأیید شد

کره شمالی: یک سامانه بزرگ موشک‌انداز چند راکتی را آزمایش کردیم