Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حقوق حیوانات؛ فرانسه به دنبال روش اخلاقی برای تولید «جگر چرب» غاز

حقوق حیوانات؛ فرانسه به دنبال روش اخلاقی برای تولید «جگر چرب» غاز
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در روش معمول، آنقدر به غازها با یک لوله فلزی چربی خورانده می‌شود تا بدن این جانوران، از فرط چاقی می‌ترکد.

آگهی

یک دام پرور در جنوب غربی فرانسه برای اولین بار شیوه ای برای تولید «جگر چرب» غازها به کار می برد که با اصول اخلاقی سازگاری دارد.

والری فوسری، دام پرور فرانسوی در این روش روزانه به دهان جوجه غازهای دو روزه مایعی حاوی باکتری های طبیعی تزریق می کند. این باکتری های طبیعی منجر به تولید چربی طبیعی در کبد غازها می شوند.

در این روش که از آن به عنوان گزینه جایگزین تولید سنتی «جگر چرب» یاد شده است از تغذیه اجباری غازها اجتناب می شود. دام پروران در روش سنتی تولید «جگر چرب» غازها را مجبور به تغذیه زیاد می کنند. در روش معمول، آنقدر به غازها با یک لوله فلزی چربی خورانده می‌شود تا بدن این جانوران، از فرط چاقی می‌ترکد.

طرفداران حقوق حیوانات ضمن انتقاد شدید از این روش آن را «شکنجه» غازها محسوب می کنند.

شیوه جایگزین تولید «جگر چرب» غازها را شرکتی به نام آویول در شهر تولوز فرانسه کشف کرده است. این شرکت امیدوار است که اولین «جگر چرب» غاز را که به این شیوه به دست آمده است تا پایان سال جاری میلادی روانه بازار کند. این در حالی است که قیمت آن از «جگر چرب» به دست آمده از روش سنتی بیشتر خواهد بود.

«جگر چرب» غاز (Foie gras) در فرانسه خوراکی محبوب و تجملی محسوب می شود که در ایام جشن های کریسمس و سال نوی میلادی بر سر سفره بسیاری از خانواده ها دیده می شود.

فروش «جگر چرب» غاز در ایالت کالیفرنیای آمریکا و شهرهای نیویورک و شیکاگو این کشور به دلیل قساوت و نقض حقوق حیوانات ممنوع شده است.

کبد غازهایی که به طور طبیعی و بدون تغذیه اجباری یا تزریق سرنگ چرب شده است تنها ۳۰۰ تا ۴۰۰ گرم وزن دارد. این در حالی است که وزن کبد غازهایی که جگر آنها با تغذیه اجباری چرب شده است، به یک کیلوگرم می رسد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرورش خوک‌هایی برای پیوند قلب به انسان؛ موافقان و مخالفان چه می گویند؟

آشنایی با مارگیر جوان هنگ‌کنگی که پیتون ۳ متری شکار می‌کند

آکواریومی در ژاپن؛ آدم‌ها در محاصره عروسان دریایی