Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رهبران ناتو در پایان نشست لندن خواهان تشکیل یک جبهه متحدتر شدند

رهبران ناتو در پایان نشست لندن خواهان تشکیل یک جبهه متحدتر شدند
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبران ناتو در روز دوم و پایان نشست خود در لندن همزمان با هفتادمین سالگرد تأسیس این نهاد، بر تشکیل یک جبهه متحدتر تاکید کردند.

آگهی

رهبران ناتو در روز دوم و پایانی نشست خود در لندن همزمان با هفتادمین سالگرد تأسیس این نهاد، بر تشکیل یک جبهه متحدتر تاکید کردند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در نشست خبری پایانی روز چهارشنبه چهار دسامبر (۱۳ آذر) بار دیگر تعهد رهبران ناتو به دفاع جمعی و مبارزه با تروریسیم را تکرار کرد.

وقتی از دبیرکل ناتو درباره اظهارنظرهای رهبران سوال شد، وی گفت که اختلاف‌ها همیشه توجه بیشتری را به‌ خود جلب می‌کند. وی این موضوع را به‌عنوان ماهیت ملل دموکراتیک برشمرد و افزود که رهبران درباره تعامل با روسیه و چین گفت‌وگو کرده‌اند.

سران ناتو همچنین در روز دوم نشست خود، روی بیانیه‌ای با ۹ بند توافق کردند.

در بند یک این بیانیه آمده است: «ما در لندن، نخستین خانه ناتو، برای جشن هفتادمین سال ایجاد قوی‌ترین و موفق‌ترین اتحاد تاریخ جمع شده‌ایم.» در این بند به همبستگی، وحدت و انسجام به‌عنوان اصول اساسی ناتو اشاره شده است.

بند دوم این بیانیه به هزینه‌های امنیتی اشاره دارد و می‌گوید: «ما مصمم هستیم که هزینه‌ها و مسئولیت‌های امنیتی غیرقابل تفکیک خود را با هم به اشتراک بگذاریم.» در این بند همچنین تاکید شده که ناتو در راستای تعهد خود که در ماده سه پیمان واشنگتن گنجانده شده است، همچنان توانایی فردی و جمعی خود را در برابر هر نوع حمله تقویت می‌کند.

در این بند به بودجه دو درصدی کشورهای عضو ناتو از تولید ناخالص داخلی نیز اشاره و تاکید شده است که این هزینه‌ها در راستای توانایی‌های جدید و مشارکت نیروهای بیشتر در ماموریت‌ها و عملیات‌ها است. در این بند آمده است که بیش از ۱۳۰ میلیارد دلار آمریکا در زمینه‌های دفاعی سرمایه گذاری شده است.

بند سوم بیانیه و اشاره به تهدیدهای روسیه

بند سوم این بیانیه می‌گوید که ناتو با تهدیدات و چالش‌های مشخصی روبرو است. این بند همچنین به تهدیدهای روسیه اشاره کرده است: «اقدام‌های تهاجمی روسیه تهدیدی برای امنیت منطقه آتلانتیک و یورو محسوب می‌شود.»

چالش و تهدید دیگر در این بند، تروریسم در تمام اشکال و مظاهر آن توصیف شده که از آن به‌عنوان یک تهدید مداوم برای همه نام برده شده است.

در این بند همچنین آمده است: «بازیگران دولتی و غیردولتی نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین را به چالش می‌کشند. بی‌ثباتی در خارج از مرزهای ما نیز به مهاجرت بی‌رویه کمک می‌کند. ما با تهدیدهای سایبری روبر هستیم.»

بند چهارم این بیانیه تاکید دارد که ناتو یک اتحاد دفاعی است که هیچ کشوری را تهدید نمی‌کند: «ما تصمیم‌هایی را برای بهبود آمادگی نیروهای خود برای پاسخگویی به هرگونه تهدید، در هر زمان و از هر جهت اتخاذ کرده‌ایم. ما در تعهد خود برای مبارزه با تروریسم محکم ایستاده‌ایم و برای شکست آن تلاش می‌کنیم.»

در این بند همچنین گفته شده است تا زمانی که تسلیحات هسته‌ای وجود دارند ناتو یک ائتلاف هسته‌ای باقی خواهد ماند اما در عین حال تاکید شده است: «متحدان قدرتمندانه به اجرای کامل پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی در تمامی جنبه‌های آن پایبند بوده که شامل خلع سلاح هسته‌ای، عدم اشاعه و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای است.»

در بند پنجم این بیانیه تصریح شده است که ناتو برای افزایش امنیت همه تلاش می‌کند: «ما مشارکت‌های خود را در سطح همسایگان و خارج از آن تقویت کرده‌ایم و گفت‌وگوی سیاسی، پشتیبانی و تعامل با کشورهای شریک و سازمان‌های بین‌المللی را تعمیق می‌بخشیم.»

ناتو و تاکید بر امنیت و ثبات دراز مدت در افغانستان

ناتو بار دیگر در این بیانیه تعهد خود برای امنیت و ثبات دراز مدت در افغانستان را تکرار کرد و می‌گوید: «ما همکاری خود را با سازمان ملل افزایش می‌دهیم. پیشرفت بی‌سابقه‌ای در همکاری‌های ناتو و اتحادیه اروپا ایجاد شده است.»

در این بند به پیوستن مقدونیه شمالی به ناتو اشاره شده است: «مقدونیه شمالی جدیدترین هم‌پیمان ما خواهد بود.»

بند ششم به توانایی‌ها در حوزه سایبری اشاره دارد و تاکید می‌کند که ناتو ابزارهای خود را برای پاسخ به حملات سایبری افزایش می‌دهد.

ناتو به نفوذ فزاینده چین نیز در این بند اشاره کرده و اضافه می‌کند: «افزایش نفوذ چین و سیاست‌های بین‌المللی آن، فرصت‌ها و چالش‌هایی را فراهم کرده که باید در ائتلاف ناتو به صورت همزمان به آن رسیدگی شود.»

در یکی دیگر از بندهای بیانیه از میزبانی لندن تشکر شده و تاریخ اجلاس بعدی در سال ۲۰۲۱ میلادی عنوان شده است. در بند آخر این بیانیه نیز گفته شده است که در دوره و زمان چالش‌ها، ناتو به‌عنوان یک اتحاد قوی‌تر است و مردم کشورهای عضو ناتو نیز ایمن‌تر هستند. در این بند همچنین تاکید شده است که تعهد متقابل اعضای ناتو هفتاد سال است که آزادی‌ها و ارزش‌ها و امنیت ما را تضمین کرده است.

آگهی

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برلین: تایید رسمی واشنگتن برای خروج نظامیان آمریکایی را دریافت نکرده‌ایم

پوتین ضمن انتقاد از رویکرد ناتو: آماده همکاری هستیم

ترامپ انتقاد‌های ماکرون از ناتو را «توهین‌آمیز» و «بسیار خطرناک» خواند