روحانی: از دو سال پیش برای به راه انداختن آشوب در ایران برنامه‌ریزی کرده بودند

روحانی: از دو سال پیش برای به راه انداختن آشوب در ایران برنامه‌ریزی کرده بودند
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«آخر دی و بهمن و نزدیک انتخابات در این ایام برنامه ریزی کرده بودند وقتی این مسئله اعلام شد آنها اربابانشان از خارج که الان زمانش فرا رسیده و آن را اجرا کنید آمدند بیرون.»

آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران می‌گوید تند شدن اعتراض‌های آبان‌ماه در اعتراض به افزایش قیمت بنزین از پیش از دو سال پیش برنامه ریزی شده بود.

به گزارش ایرنا آقای روحانی روز چهارشنبه در تهران گفت : «ما دچار یک مسئله‌ای شدیم که از نظر من در سال ۹۸ قابل پیش بینی بود و این را من به دوستان گفته بودم.»

رئیس جمهوری ایران خواستار تفکیک میان بازداشت شدگان اعتراض‌های گسترده آبان شد و گفت: «مثلا اگر کسی تخلفی کرده لاستیکی آتش زده از نظر من جرمی نیست اگر چه کارش درست نبوده ولی نباید آنها را نگه داریم. جوانی بوده آمده دادی زده و شعاری داده نباید سخت گیری شود... اما کسی با سلاح گرم آمده آن حساب دیگری دارد یا با سلاح سرد آمده حساب دیگری دارد یکی با قمه حمله کرده یکی آمده فروشگاه را تاراج کرده و آتش زده اینها با یکدیگر فرق می‌کند من خواهش می کنم این گونه موارد تفکیک شود»

به گفته سازمان عفو بین‌الملل در جریان اعتراض‌های ماه گذشته در بیش از ۱۰۰ شهر ایران، دست‌کم ۲۰۸ نفر کشته شدند. دولت ایران از دادن آمار در این باره خودداری می‌کند. با این حال به گفته یکی از نمایندگان مجلس دست‌کم هفت هزار نفر در جریان تظاهرات و پس از آن بازداشت شدند. این در حالی است که به اعلام سخنگوی قوه قضائیه ایران، بیشتر بازداشت‌شدگان، آزاد شده اند.

اخبار و گزارش‌های یورونیوز درباره اعتراض‌های آبان ایران

رئیس جمهوری اسلامی ایران گسترده شدن و تشدید اعتراض‌ها را سازمان‌یافته خواند و گفت: «اما آنها که سازمان یافته اند در این اغتشاشات آمده‌اند که اعترافات آنها هم پخش خواهد شد. آنها بیش از دو سال برای این کار برنامه ریزی کرده بودند، سال گذشته در مقطعی می‌خواستند کاری انجام دهند که زمان مناسب نبود. امسال می خواستند در مقطع دیگر که با زمان مناسب ندیدند بیشتر... آخر دی و بهمن و نزدیک انتخابات در این ایام برنامه ریزی کرده بودند وقتی این مسئله اعلام شد آنها اربابانشان از خارج که الان زمانش فرا رسیده و آن را اجرا کنید آمدند بیرون. بنابراین باید با آنها برخورد شود.»

آقای روحانی در حالی وعده پخش احتمالا تلویزیونی اعتراف اغتشاشگران را می‌دهد که شماری از نمایندگان حامی دولت در مجلس شورای اسلامی، این روند را غیرقانونی می‌خوانند.

رئیس جمهوری ایران در جریان سخنرانی چهارشنبه خود با دفاع دوباره از توافق هسته‌ای ایران و جامعه جهانی و روند انعقاد برجام گفت اگر ایالات متحده تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را لغو کند، تهران آماده مذاکره است.

بیشتر بخوانید: ایران در چهارمین گام کاهش تعهدات هسته‌ای: در فردو به سانتریفیوژها گاز تزریق می‌کنیم

از زمان خروج ایالات متحده از برجام و بازگشت و تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران، منتقدان توافق هسته‌ای در جمهوری اسلامی حملات خود علیه دولت روحانی را تشدید کرده اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه با تاکید بر حمایت واشنگتن از معترضان ایرانی گفت که آمریکا از اعتراضات ایران حمایت مالی نکرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلویزیون ایران ماجرای کشته شدن معترضان در نیزار ماهشهر را تایید کرد

عفو بین‌الملل: دست کم ۲۰۸ نفر در اعتراض‌های ایران کشته شده‌اند

انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در ایران آغاز شد