نظرسنجی بنیاد آسیا: افزایش نگرانی از امنیت شخصی و امید به صلح با طالبان در افغانستان

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نظرسنجی بنیاد آسیا: افزایش نگرانی از امنیت شخصی و امید به صلح با طالبان در افغانستان
Copyright  عکس از رویترز

نتیجه نظرسنجی بنیاد آسیا نشان می دهد که مردم افغانستان بیش از گذشته نگران امنیت شخصی خود هستند.

بنا به نتیجه این نظرسنجی ۷۴.۵ درصد از پاسخ دهندگان اعلام کرده اند که «همواره»، «اغلب» یا «گاهی» نگران امنیت شخصی خود در افغانستان هستند. این رقم نسبت به نظرسنجی سال ۲۰۱۸ میلادی سه درصد افزایش یافته است.

بنیاد آسیا که مستقر در شهر سانفرانسیسکو در آمریکا است برای انجام این نظرسنجی با ۱۷۸۱۲ نفر از شهروندان افغانستان که بالای ۱۸ سال هستند گفتگو کرده است. این نظرسنجی در ۳۴ ولایت افغانستان و از روز ۱۱ ژوئیه (۲۰ تیر/سرطان) سال جاری تا روز هفتم اوت (۱۶ مرداد/اسد) انجام شد.

تعداد افغان هایی که معتقدند کشورشان در مسیر درستی در حال حرکت است نسبت به سال ۲۰۱۸ اندکی افزایش یافته است. با این حال تنها ۳۶.۱ درصد از پاسخ دهندگان گفته اند که افغانستان در مسیر درستی در حال حرکت است. در نظرسنجی سال ۲۰۱۷ بنیاد آسیا این رقم ۳۲.۸ بود. در مقابل ۵۸.۲ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی اعلام کرده اند که از نظر آنها افغانستان در مسیر اشتباهی در حال حرکت است. از میان این افراد ۷۴.۴ درصد ناامنی را دلیل ناامیدی خود عنوان کرده اند.

افزایش امیدواری به صلح با طالبان

طبق نتیجه نظرسنجی بنیاد آسیا ۶۴ درصد از مردم افغانستان بر این باور هستند که صلح با گروه طالبان امکانپذیر است. این رقم در سال ۲۰۱۸ میلادی ۵۳.۵ درصد و در سال ۲۰۱۷ تنها ۵۲.۳ درصد بود.

به نظر می رسد که ناامنی و شرایط اقتصادی دو دغدغه اصلی شرکت کنندگان در نظرسنجی امسال بنیاد آسیا بوده است. بنا به نتیجه این نظرسنجی ۸۴.۴ درصد افغان ها به فردی در انتخابات رئیس جمهوری رای می دهند که بتواند وضعیت اقتصادی را بهبود ببخشد. ۶۵.۲ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی نیز گفته اند که به نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری رای خواهند داد که توافق صلح با طالبان را بپذیرد.

افزایش حمایت از حقوق زنان

از سوی دیگر میزان حمایت افغان ها از حق آموزش زنان به ۸۶.۶ درصد رسیده است. این رقم در نظرسنجی سال گذشته بنیاد آسیا ۸۴ درصد بود. تعداد شهروندانی که از حق کار زنان در خارج از خانه حمایت می کنند به ۷۶ درصد رسیده است. این در حالی است که در نظرسنجی سال ۲۰۱۸ بنیاد آسیا این رقم ۷۰.۳ درصد بود.

بیشتر بخوانید: