Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

سازمان ملل متحد: گرمای دهه ۲۰۱۹-۲۰۱۰ استثنایی بود

سازمان ملل متحد: گرمای دهه ۲۰۱۹-۲۰۱۰ استثنایی بود
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان جهانی هواشناسی می گوید که گرمایش کره زمین با پدیده های آب و هوایی کم سابقه از جمله وقوع سیل در ایران، خشکسالی در استرالیا و آمریکای مرکزی، موج گرما در اروپا و استرالیا، آتش سوزی جنگلی در سیبری، اندونزی و آمریکای جنوبی همراه بوده است.

آگهی

سازمان ملل متحد روز سه شنبه اعلام کرد که میزان گرمای کره زمین طی دهه ۲۰۱۹-۲۰۱۰ میلادی «استثنایی» بوده است.

طبق اعلام سازمان ملل متحد سال ۲۰۱۹ که با آتش سوزی های جنگلی، خشکسالی، موج گرما و طوفان های دریایی زیادی همراه بود یکی از گرمترین سه سالی است که کره زمین از سال ۱۸۵۰ میلادی تاکنون تجربه کرده است.

سازمان جهانی هواشناسی وابسته به سازمان ملل متحد در گزارش خود آورده است: «سال ۲۰۱۹ پایان بخش یک دهه گرمای استثنایی، آب شدن یخ ها، افزایش بی سابقه سطح آب دریاها در سطح جهان به دلیل تولید گازهای گلخانه ای ناشی از فعالیت های انسانی بود.»

این سازمان همچنین افزوده است: «سال ۲۰۱۹ احتمالا در جایگاه دوم یا سوم فهرست گرمترین سالهایی که تاکنون به ثبت رسیده اند قرار خواهد گرفت.»

سازمان جهانی هواشناسی همچنین از سال ۲۰۱۶ میلادی به عنوان گرمترین سالی که تاکنون در کره زمین به ثبت رسیده یاد کرده است.

این نهاد بین المللی تاکید کرده است که گرمایش کره زمین با پدیده های آب و هوایی کم سابقه از جمله وقوع سیل در ایران، خشکسالی در استرالیا و آمریکای مرکزی، موج گرما در اروپا و استرالیا، آتش سوزی جنگلی در سیبری، اندونزی و آمریکای جنوبی همراه بوده است.

بیش از ۱۰ میلیون نفر در نیمه اول سال جاری میلادی مجبور به مهاجرت در داخل کشورشان شده اند که از این تعداد دلیل جابه جایی هفت میلیون نفر فجایع آب و هوایی بوده است. جاری شدن سیل، طوفان و خشکسالی دلایل اصلی جا به جایی این افراد در کشور خودشان بوده است.

سازمان جهانی هواشناسی هشدار داده است که شمار آوارگان به دلیل پدیده های آب و هوایی در داخل کشورها ممکن است تا پایان سال ۲۰۱۹ به ۲۲ میلیون نفر برسد.

به گفته سازمان جهانی هواشناسی از دهه ۱۹۸۰ تاکنون هر دهه از دهه پیش گرمتر بوده است. این سازمان هشدار داده است که دمای هوا تا پایان قرن ممکن است چهار تا پنج درجه سانتیگراد افزایش یابد.

هشدار سازمان جهانی هواشناسی در حالی مطرح می شود که مادرید، پایتخت اسپانیا از روز دوشنبه میزبان کنفرانس جهانی تغییرات آب و هوایی سازمان ملل است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ساکنان کره زمین ماه گذشته گرمترین ماه مه را تجربه کردند

دبیر کل سازمان ملل خواستار نقش‌آفرینی بیشتر جوانان در شکل‌دهی آینده جهان شد

اسرائیل در نهادهای قضایی بین‌المللی؛ درخواست نیکاراگوئه برای توقف کمک‌های آلمان به تل‌آویو رد شد