پمپئو: کوروش کبیر الهام‌بخش بنیان‌گذاران آمریکا بود

پمپئو: کوروش کبیر الهام‌بخش بنیان‌گذاران آمریکا بود
Copyright عکس از آرشیو رویترز
Copyright عکس از آرشیو رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که اخبار غیر رسمی از ممانعت نیروهای امنیتی از برگزاری مراسم روز کوروش در پاسارگاد دارد، وزیر خارجه آمریکا ضمن حمایت از حامیان کوروش، یاد او را گرامی داشت.

آگهی

در حالی که اخبار غیر رسمی از ممانعت نیروهای امنیتی از برگزاری مراسم روز کوروش در پاسارگاد دارد، وزیر خارجه آمریکا ضمن حمایت از حامیان کوروش یاد او را گرامی‌ داشت.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با انتشار توئیتی به مناسبت روز کوروش نوشت:« ۵۳۹ سال پیش از میلاد مسیح و در چنین روزی کوروش کبیر وارد بابل شد و یهودیان را از اسارت آزاد کرد. احترام او به حقوق بشر و آزادی مذاهب الهام‌بخش بنیانگذاران آمریکا بود. ایالات متحده از مردم ایران که از سوی رژیم اجازه گرامیداشت میراث او را ندارند، حمایت می‌کند.»

در همین حال، صفحه رسمی وزارت خارجه اسرائیل در توئیتر نیز با انتشار تصویری از آرامگاه کوروش یاد او را گرامی داشت. رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران هم کوروش را پیام آور دوستی و مدارا دانسته و خواستار نجات میراث او شده است.

پیش تر بهرام پارسایی نماینده شیراز در مجلس نسبت به برگزاری مراسم کوروش ابراز امیدواری کرده بود.

البته روز کوروش در تقویم رسمی ایران ثبت نشده و از سال ۱۳۹۵ حکومت ایران از برگزاری مراسم گرامیداشت این روز در پاسارگاد ممانعت به عمل آورده است.

امروز(سه‌شنبه) نیز تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با انتشار تصاویر و ویدئوهایی که اصالت آنها قابل تائید نیست، مدعی شدند که تدابیر امنیتی در نزدیکی پاسارگاد مانع از تجمع مردم در آرامگاه کوروش شده است.

کوروش، بنیان‌گذار و نخستین پادشاه سلسه هخامنشی بود. هفتم آبان(۲۹ اکتبر) که مصادف است با سالروز ورود کوروش به بابل به عنوان روز کوروش نامگذاری شده است. او پس از ساقط کردن امپراتوری بابل، اقوام زندانی و اسیر از جمله یهودیان را آزاد کرد. هر سال علاقه‌مندان به او و میراثش در محل مقبره او واقع در پاسارگاد استان فارس گرد هم می‌آیند.

بیشتر بخوانید:مسدود شدن جاده پاسارگاد و نگرانی از برگزاری روز کوروش در ایران

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روز کوروش؛ اعمال محدودیت برای سفر به پاسارگاد

انتقاد از تجمع در آرامگاه کوروش: چه کسی کوتاهی کرده که افراد اینگونه جمع شدند

روایت‌ها از خشونت پلیس ایران و مقابله زنان با حجاب اجباری؛ هشتگ #جنگ_علیه_زنان فراگیر شد