انتقاد از تجمع در آرامگاه کوروش: چه کسی کوتاهی کرده که افراد اینگونه جمع شدند

انتقاد از تجمع در آرامگاه کوروش: چه کسی کوتاهی کرده که افراد اینگونه جمع شدند
نگارش از Soroush Jafari

یکی از مراجع تقلید ایران با انتقاد از تجمع چند روز پیش برخی از ایرانیان در آرامگاه کوروش گفته است «کدام قدرت در این بخش کوتاهی کرده که این افراد اینگونه جمع شوند.»

روز جمعه هفتم آبان‌ماه، پاسارگاد شاهد گردهمایی ایرانیانی بود که برای گرامی‌داشت کوروش، پادشاه هخامنشی به آرامگاه او رفته بودند.

به گزارش «حوزه نیوز» آیت‌الله نوری همدانی، از مراجع تقلید قم از اینکه برخی از مردم بر سر مزار کوروش حاضر شده و شعارهایی را داده‌اند به شدت انتقاد کرده و گفته است: «چند روز پیش عده‌ای در شیراز کنار قبر کوروش رفتند و طواف و گریه کرده‌اند، چرا باید در این مملکت اسلامی که این همه خون داده شد، اینگونه باشد.»

این مرجع تقلید افزوده است: «جای تعجب است با وجود بسیج و سپاه، عده‌ای کنار قبر کوروش برودند… این افراد ضد انقلاب هستند، تعجب می‌کنم چطور می‌توانند در مزار کورش جمع شوند، همان شعارهایی که برای رهبر معظم انقلاب می‌دهیم، برای کورش بدهند و باز ما زنده، نشسته‌ و تماشاگر هستیم.»


آیت‌الله نوری همدانی، از مراجع تقلید قم

کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران در روز بزرگداشت کوروش در ایران تصاویر و فیلم‌هایی از تجمع دوستداران او را منتشر کرده‌اند. در این تصاویر دیده می‌شود که برخی از شهروندان که خود را به این آرامگاه رسانده‌اند در گرامیداشت کوروش شعار سر می‌دهند. در چند سال اخیر مراسم گرامیداشت کوروش در ایران با استقبال قابل توجهی برگزار می‌شود.

در آستانه روز هفتم آبان ماه، اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری اصفهان در نامه‌ای نوشته بود: «برگزاری تورهای گردشگری از اول تا دهم آبان‌ ماه امسال به مقصد پاسارگاد شیراز فاقد وجاهت قانونی است.» فریدون الهیاری، مدیرکل اداره میراث فرهنگی استان اصفهان در این رابطه گفت: «به حسب وجود برخی ملاحظات در کشور، درخواست شده است چنین اقدامی صورت گیرد.»

محوطه باستانی پاسارگاد بازمانده از دوران هخامنشیان است و در شمال تخت جمشید در استان فارس واقع شده است. آرامگاه کوروش، کاخ بارعام، کاخ دروازه و تل تخت از جمله آثار تاریخی موجود در این محوطه هستند. این مجموعه در فهرست میراث جهانی ثبت شده است.


تصاویری از گردهمایی ایرانیان در آرامگاه کوروش، پادشاه هخامنشی

مطالب مرتبط