قتل ابوبکر بغدادی؛ آنچه در اتاق عملیات کاخ سفید گذشت

قتل ابوبکر بغدادی؛ آنچه در اتاق عملیات کاخ سفید گذشت
نگارش از NBC NewsKen Dilanian and Andrea Mitchell
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از قرار معلوم ترامپ آنچنان از تصاویر عملیات به وجد آمده بود که گفت: «واقعا عالی بود. انگار فیلم می‌بینید. انگار یک سناریونویس چیره فیلم‌نامه را نوشته بود.»

آگهی

این گزارش بر پایه گفته‌های دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، توضیحات رابرت اوبریان مشاور امنیت ملی کاخ سفید و منابع متعدد خبرنگاران ‌ان‌بی‌سی تنظیم شده است.

حدود ساعت پنجِ صبح شنبه ۲۶ اکتبر (چهار آبان) دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده و مشاوران امنیت ملی این کشور در اتاق عملیات کاخ سفید گرد هم آمدند تا شاهد احتمالا بزرگ‌ترین و پر اثرترین عملیات نظامی دوران حاکمیت ترامپ باشند.

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه فرمان اجرای یک شبیخون برای بازداشت یا قتل بنیانگذار و خلیفه دولت اسلامی، ابوبکر بغدادی را صادر کرده بود. گزینه‌های مختلف عملیات یک روز پیش از آن، یعنی پنج‌شنبه به وی تحویل داده شده بود.

خلیفه دولت اسلامی یک ماه پیش (سپتامبر ۲۰۱۹) در یک پیام صوتی، ایالات متحده آمریکا را به دلیل ناتوانی از یافتن خود به سخره گرفته بود. آنچنان که گفته می‌شود، نیروهای کرد سوری که اخیرا از سوی ترامپ در برابر ترکیه به حال خود رها شدند، بخشی از منابع اطلاعاتی برای یافتن محل اختفای بغدادی بودند.

سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا (سی‌آی‌ای) از هفته‌ها پیش عملیات اطلاعاتی خود را آغاز و تقویت کرده بود. فردی که گمان می‌شد بغدادی است، تحت رصد اطلاعاتی آمریکا قرار گرفت و ردیابی حرکت‌هایش آغاز شد.

کماندوهای آمریکایی مسئول هماهنگی و اجرای عملیات از ماه سپتامبر در منطقه مستقر شده بودند. شماری از آن‌ها از شهر اربیل در عراق می‌آمدند.

باراک اوباما و تیم امنیت ملی در زمان عملیات قتل بن لادنPete Souza

هنگامی که باراک اوباما فرمان حمله به مخفیگاه اسامه بن لادن در پاکستان را در سال ۲۰۱۱ میلادی برای قتل رهبر القاعده را صادر کرد، سازمان سیا مطمئن نبود که اسامه بن‌لادن در آنجا [ابیت آباد] حضور دارد. مقام‌های پاکستان از اجرای عملیات مطلع نشده بودند و اگر بن‌لادن آنجا نبود، نتیجه کار قطعا یک دردسر بزرگ برای ایالات متحده می‌شد. اگر پاکستانی‌ها صرفا تصمیم می‌گرفتند از خاک خود دفاع کنند، احتمال به راه افتادن یک حمام خون وجود داشت.

این بار اما قضیه فرق می‌کرد: هیچ نیروی دشمنی در منطقه وجود نداشت. ترامپ رضایت روسیه و ترکیه، دو کشوری که عملا شمال‌غرب سوریه را کنترل می‌کنند را، به دست آورده بود. با این همه، آنطور که خود دونالد ترامپ می‌گوید، قبل از دادن چراغ سبز برای این عملیات، بزرگ‌ترین نگرانی او این بود که نیروهای آمریکایی کشته شوند. رئیس جمهوری آمریکا بعدا گفت از این که در جریان این عملیات هیچ سرباز آمریکایی زخمی نشده، به خود می‌بالد. اگرچه یک سگ ارتش در جریان عملیات مجروح شد.

بیشتر بخوانید:

ترامپ می‌دانست که فرستادن سربازان به کام مرگ چه معنایی دارد. یکی از تفنگداران ویژه نیروی دریایی ایالات متحده در همان ماه اول زمامداری ترامپ و در جریان یک شبیخون در یمن به قتل رسیده بود.

این نخستین تلاش برای قتل بغدادی نبود. آنطور که دونالد ترامپ می‌گوید سه عملیات دیگر قبل از شروع لغو شده بودند؛ زیرا خلیفه «دولت اسلامی» نظرش را نسبت به مقصد عوض کرده بود. نقطه قوت عملیات روز شنبه این بود که ایالات متحده یک منبع انسانی در حلقه بغدادی داشت یا اینکه دست‌کم مکالمات وی را شنود می‌کرد.

دونالد ترامپ درباره عملیات گفت: «در نهایت دیدیم که آنجا دور هم جمع شده‌اند. درباره آن محل چیزهایی می‌دانستیم.... آنجا یک تونل بود که امکان فرار می‌داد ولی ما آن را پوشش داده بودیم.»

هلی‌کوپترها دقایقی پس از تشکیل جلسه در کاخ سفید، پرواز کردند. ترامپ با گروهش متشکل از مایک پنس (معاون رئیس جمهوری)، رابرت اوبریان (مشاور امنیت ملی کاخ سفید) و ژنرال مارک الکساندر میلی (رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده)‌ به صورت زنده شاهد تصاویر عملیات بودند. تصاویری که به گفته ترامپ «به روشنی و وضوح تصاویر پرده‌های سینمای مدرن بود.» رئیس جمهوری آمریکا گویا آنچنان از تصاویر عملیات یا روایت آن به وجد آمده بود که گفت: «واقعا عالی بود. انگار که یک فیلم می‌بینید. انگار یک کارشناس سناریونویس فیلم‌نامه را نوشته بود.»

هواپیما [یا هواپیماهای آمریکایی] یک ساعت و ده دقیقه در آسمان تحت کنترل روسیه و ترکیه در حال پرواز بودند. مقام‌های رسمی تضمین کرده بودند که این پرواز بی‌خطر است، اما همیشه پرواز بر فراز خاک دشمنِ مجهز به تسلیحات پیشرفته ضد هوایی خطرناک به شمار می‌رود.

آنطور که دونالد ترامپ گفت، هشت هلیکوپتر در زمان نزدیک شدن به هدف با آتش مسلسل دشمن هدف قرار گرفتند و برای پاسخ به تهدید به سوی آن شلیک کردند.

هلی‌کوپترها بر زمین نشستند و به روایت ترامپ «گروهی از رزمندگان درخشان» از آن‌ها بیرون آمدند. آن‌ها برای احتراز از خطر درهای بمب‌گذاری شده، دیوارهای ساختمان هدف را سوراخ کردند. پس از آن عملیات بازداشت جنگجویان داعش آغاز می‌شود؛ هرکه مقاومت می‌کرد، کشته می‌شد. ترامپ می‌گوید «تعداد زیادی از آدم‌های بغدادی کشته شدند» یازده کودک هم به یک محل امن منتقل شدند.

ابوبکر بغدادی به همراه سه کودک در حالی که از سوی سگ‌های عملیات ویژه ارتش ایالات متحده تعقیب می‌شد، از راه یک تونل «بن‌بست» آنطور که ترامپ می‌گوید، فرار کرد. نام و نژاد سگ‌ها در رسته «رازهای نظامی» طبقه بندی شده و افشا نمی‌شود. مجریان عملیات یک روبات ویژه در محل داشتند اما از قرار معلوم، این روبات عملیاتی نشده است.

دونالد ترامپ می‌گوید ابوبکر بغدادی پیش از کشیدن ضامن جلیقه انتحاری و منفجر کردن خود و سه همراهش «جیغ می‌کشید، گریه می‌کرد و شکلک در می‌آورد» ترامپ می‌گوید بغدادی وحشت‌زده بود.

آگهی

به گفته رئیس جمهوری ایالات متحده، سربازان دو ساعت را در محل و برای جست‌وجو و جمع‌آوری اشیاء بسیار حساس گذرانده‌اند.

تیم‌های شناسایی برای اطمینان از هویت جسد بغدادی با همراه داشتن نمونه دی‌ان‌ای وی در محل حضور داشتند. معلوم نیست چگونه دی‌ان‌ای بغدادی به دست آمریکایی‌ها افتاده است.

پس از پایان کامل مرحله شناسایی، فرمانده نیروهای ویژه پیام داد «جک‌پات(Jackpot) [پیروزی کامل]. تمام است.»

یک پیروزی بزرگ برای دونالد ترامپ در زمانی که عملکرد وی در خاورمیانه به دلیل خروج نیروهای آمریکایی از سوریه از سوی رقبای داخلی و متحدان متحیر خارجی، مورد انتقاد قرار گرفته بود.

ترامپ در زمان سخنرانی رسمی خود به مناسبت قتل خلیفه دولت اسلامی گفت: «مثل یک سگ کشته شد.»

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان: همسر ابوبکر بغدادی را نیز در سوریه دستگیر کردیم

دونالد ترامپ: جانشین شماره یک بغدادی توسط آمریکا کشته شد

دادگاه نیویورک ترامپ را در پرونده تخلف مالی ۳۶۴ میلیون دلار جریمه کرد