Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ترکیه و کردها همدیگر را به نقض آتش‌بس در شمال سوریه متهم کردند

شورشیان تحت حمایت ترکیه در نزدیکی شهر تل‌ابیض در شمال سوریه
شورشیان تحت حمایت ترکیه در نزدیکی شهر تل‌ابیض در شمال سوریه Copyright REUTERS/Khalil Ashawi
Copyright REUTERS/Khalil Ashawi
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کردهای سوریه روز پنج‌شنبه همچنین اعلام کردند از طرح آلمان برای ایجاد «منطقه‌ای امن» در شمال سوریه «تحت کنترل نیروهای بین‌المللی» حمایت می‌کنند. وزیر دفاع آلمان پیشنهاد داده است که با کمک دیگر اعضای ناتو چنین منطقۀ امن بین‌المللی ایجاد شود و دو کشور ترکیه و سوریه نیز در ایجاد آن مشارکت داشته باشند.

آگهی

ترکیه و شبه‌نظامیان کرد سوریه یکدیگر را به نقض آتش‌بس در شمال سوریه متهم کردند.

وزارت دفاع ترکیه روز پنج‌شنبه ضمن متهم کردن شبه‌نظامیان «یگان‌های مدافع خلق» به نقض آتش‌بس در شمال سوریه، اعلام کرد که پنج تن از پرسنل نظامی ترکیه در اطراف شهر مرزی راس‌العین سوریه بر اثر حملات آنها زخمی شده‌اند.

در بیانیۀ این وزارتخانه آمده است که این حملات با استفاده از پهپاد، خمپاره و سلاح‌های سبک انجام شده و در مقابل نیروهای ترکیه نیز برای دفاع از خود دست به حملاتی زده‌اند.

این بیانیه در حالی منتشر می‌شود که پیش‌تر «نیروهای دموکراتیک سوریه» نیز ترکیه را متهم کرده بود که با وجود آتش‌بس، دست به حملۀ بزرگی زده که در چهارچوب آن سه دهکده در شمال‌شرق سوریه خارج از محدودۀ آتش‌بس را هدف قرار داده و با این کار هزاران غیرنظامی را مجبور به فرار کرده است.

نیروهای دموکراتیک سوریه که عمدتا شبه‌نظامیان کرد سوریه را شامل می‌شوند، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند: «با وجود تعهد نیروهای ما به آتش‌بس و تخلیۀ نیروهایمان از کل منطقه آتش‌بس، دولت ترکیه و نیروهای تروریست متحد با آنکارا همچنان آن را نقض می‌کنند... نیروهای ما همچنان درگیر هستند.»

نیروهای دموکراتیک سوریه از ایالات متحده آمریکا خواسته‌اند که برای متوقف کردن این درگیری‌ها مداخله کند.

روسیه: آتش‌بس پا برجاست

با وجود اتهام دو طرف درگیری به یکدیگر دربارۀ نقض آتش‌بس، روسیه به عنوان ناظر بر اجرای آن اعلام کرد که این آتش‌بس همچنان به قوت خود باقی است و توافقنامه‌ای که این هفته به تایید رؤسای جمهور ترکیه و روسیه رسیده، در حال اجراست.

در چهارچوب این توافقنامه شبه‌نظامیان کرد سوریه باید از مرز ترکیه تا عمق ۳۰ کیلومتری فاصله می‌گرفتند؛ کردها پیش‌تر به واسطۀ آمریکا به آنکارا اعلام کرده بودند که این منطقه را تخلیه کرده‌اند.

روسیه همچنین اعلام کرد که با هدف اجرای این توافقنامه، پلیس نظامی و تجهیزات سنگین بیشتری را به این منطقه منتقل می‌کند. پلیس نظامی روسیه روز پنج‌شنبه نیز در نوار مرزی سوریه به گشت‌زنی پرداخت.

حمایت کردها از طرح آلمان برای ایجاد منطقۀ امن «تحت کنترل نیروهای بین‌المللی»

کردهای سوریه روز پنج‌شنبه همچنین اعلام کردند که از طرح آلمان مبنی بر ایجاد «منطقه‌ای امن» در شمال سوریه «تحت کنترل جامعه بین‌الملل» حمایت خواهند کرد.

فرهاد عبدی شاهین، رهبر نیروهای دموکراتیک سوریه که با نام مظلوم کوبانی نیز مشهور است، در جمع خبرنگاران حاضر در شهر قامشلی سوریه گفت: «طرحی دربارۀ استقرار نیروهای بین‌المللی در یک منطقۀ امن وجود دارد که ما آن را می‌پذیریم.»

وزیر دفاع آلمان روز دوشنبه پیشنهاد داده بود که برای حل معضل حملۀ ترکیه به سرزمین‌های شمالی سوریه، با کمک دیگر اعضای ناتو یک منطقۀ امن بین‌المللی در شمال سوریه ایجاد شود و دو کشور ترکیه و سوریه نیز در ایجاد چنین منطقه‌ای مشارکت داشته باشند.

در واکنش، کرملین در روز سه‌شنبه اعلام کرد که این پیشنهاد را بررسی خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات هزاران نفر در منطقه عفرین سوریه در اعتراض به قتل ۴ کرد

ارتش دولت مرکزی سوریه و نیروهای ترکیه درگیری شدند

اردوغان: گشت مشترک نظامی ترکیه و روسیه در شمال سوریه جمعه آغاز می‌شود