Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ادامه اعتراض‌ها در لبنان؛ «حریری درباره اصلاحات اقتصادی به توافق رسید»

چهارمین شب اعتراض ها در لبنان
چهارمین شب اعتراض ها در لبنان Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سعد حریری، نخست وزیر لبنان روز یکشنبه با شرکای خود در دولت در مورد بسته اصلاحات اقتصادی به توافق رسیده است. مقام‌های لبنان در گفت‌وگو با رویترز این توافق را تایید کرده‌اند. این در حالی است که معترضان به وضع اقتصادی در چهارمین روز اعتراض‌ها بار دیگر امروز به خیابان‌ها آمدند.

آگهی

سعد حریری، نخست وزیر لبنان روز یکشنبه با شرکای خود در دولت در مورد بسته اصلاحات اقتصادی به توافق رسیده است. مقام‌های لبنان در گفت‌وگو با رویترز این توافق را تایید کرده‌اند. این در حالی است که معترضان به وضع اقتصادی در چهارمین روز اعتراض‌ها بار دیگر به خیابان‌ها آمدند.

سعد حریری در یک سخنرانی که شامگاه جمعه ۲۶ مهر از شبکه‌های تلویزیونی پخش شد، ۷۲ ساعت به وزرای کابینه ائتلافی خود مهلت داده بود تا اصلاحات اقتصادی را نهایی کنند.

حریری رقبای خود را متهم می‌کند که مانع برخی از اقدام‌های اصلاحی می‌شوند که از جمله آن ممانعت از تحقق ۱۱ میلیارد دلار وام بین‌المللی است. 

کاهش ۵۰ درصدی حقوق تمام نمایندگان و وزرای فعلی و سابق، اعمال مالیات ۲۵ درصدی بر بانک‌ها و شرکت‌های بیمه، لغو مصوبه کاهش مستمری بازنشستگی نیرو‌های ارتش و سازمان‌های امنیتی و تعیین سقف برای حقوق نظامیان از جمله مهمترین بخش‌های طرح اصلاحی حریری است. 

همچنین قرار است طبق این بسته پیشنهادی تمام مالیات‌ها بر ارزش افزوده در بخش‌های خدماتی و تلفنی لغو شود. حمایت از صنعت داخلی و برداشتن مالیات بر واردات اصنافی که تولید داخلی دارند نیز بخش دیگری از اصلاحات پیشنهادی است. 

رویترز
چهارمین روز اعتراض ها در لبنانرویترز

طبق گزارش رویترز، قرار است دولت لبنان به ریاست حریری دوشنبه ۲۱ اکتبر، نشستی فوری و فوق‌العاده برای تصویب اقدام‌های اصلاحی داشته باشد. 

اعتراض‌ها در لبنان از پنج شنبۀ گذشته در پی نارضایتی مردم از افزایش هزینه‌های زندگی و برنامه‌های جدید مالیاتی دولت از جمله افزایش هزینه استفاده از پیام‌رسان واتس‌اپ آغاز شده است و از آن به‌عنوان یکی از بزرگترین ناآرامی‌های داخلی لبنان در دهه‌های اخیر یاد می‌شود. 

در آخرین تلاش‌ها برای نجات دولت، وزیر دارایی لبنان روز شنبه پس از دیدار با سعد حریری اعلام کرد که آنها به توافق رسیده‌اند در تنظیم بودجۀ لبنان، هیچ‌گونه مالیات اضافی یا عوارض جدیدی را لحاظ نکنند.

چهارمین روز اعتراض‌ها در پایتخت و سایر نقاط لبنان

اما معترضان لبنانی خواستار استعفای نخست وزیر این کشور و برگزاری انتخابات زودهنگام در لبنان هستند.

با وجود استعفای چهار وزیر دولت سعد حریری، اما باز هم تعداد زیادی از لبنانی‌ها برای چهارمین روز به خیابان‌ها آمدند و علیه دولت شعار دادند. این اعتراض‌ها تنها به بیروت، پایتخت خلاصه نشده و در نقاط دیگر لبنان از جمله طرابلس، صور و صیدا و البقاع ادامه دارد. 

طبق گزارش رسانه‌های لبنان، همچنان برخی از راه‌های ارتباطی کشور مسدود است. 

معترضان اعلام کرده‌اند تا زمانی که تمام خواسته‌هایشان برآورده نشود در خیابان‌ها حضور خواهند داشت. 

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صندوق بین‌المللی پول: بیکاری سبب تشدید اعتراض‌ها در خاورمیانه شده است

بحران در لبنان؛ حسن نصرالله نسبت به جنگ داخلی و هرج و مرج هشدار داد

عاشورا در لبنان؛ راهپیمایی نیروهای حزب‌الله در بیروت همزمان با تداوم جنگ غزه