Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شکنجه نوجوان افغان در قشم؛ مقامات کابل می گویند ضاربان دستگیر شده‌اند

 شکنجه نوجوان افغان در قشم؛ مقامات کابل می گویند ضاربان دستگیر شده‌اند
Copyright 
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گزارش رسانه‌های ایرانی و افغان، این جوان ۱۶ ساله چندی پیش از سوی شورای روستای «سلخ» در جزیره قشم مورد شکنجه و ضرب و شتم قرار گرفته است.

آگهی

در پی انتشار ویدیویی از شکنجه و ضرب و شتم شدید یک نوجوان افغانستانی در جنوب ایران، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفته است که این پسر زنده است و برای درمان به بندرعباس منتقل شده است. وزارت خارجه افغانستان همچنین گفته است که ضاربان این نوجوان از سوی مقام‌های ایرانی دستگیر شده‌اند.

پیش از این برخی رسانه‌ها گزارش داده بودند که این نوجود در اثر ضرب و شتم، جان داده است.

به گزارش رسانه‌های افغانستانی، این جوان ۱۶ ساله چندی پیش از سوی برخی از اعضای شورای روستای «سلخ» در جزیره قشم مورد شکنجه و ضرب و شتم قرار گرفته است.

ویدئوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که ضاربان این نوجوان او را کتک می زنند و به داخل یک خودرو می اندازند. در یک فایل تصویری دیگر، این نوجوان با دست بسته و بدنی زخمی دیده می‌شود. این ویدیو از شبکه‌های اجتماعی حذف شده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در پی این حادثه با انتشار اطلاعیه ای از مقامات ایرانی خواسته است که «این قضیه را پیگیری و عاملان آن‌را مورد پیگرد عدلی و قضایی قرار دهند.»

برخی رسانه‌ها گزارش کرده‌اند که این نوجوان افغان به دلیل «متلک گفتن» به همسر رئیس شورای روستای «سلخ» مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته است با این حال تا لحظه تنظیم این گزارش واکنشی از سوی خانواده قربانی به این ادعا ارائه نشده است.

سفارت ایران در کابل روز جمعه در واکنش به این خبر گفت که این موضوع از طریق مراجع قانونی در دست پیگیری است و «چنانچه جرمی در این رابطه صورت گرفته باشد مراجع قضایی ایران بر طبق قانون با مجرمین برخورد خواهند کرد».

سفارت ایران همچنین گفته است: «همزمان سفارت جمهوری اسلامی ایران بر ضرورت هوشیاری نسبت به طرح برخی مطالب بی‌اساس توسط کسانی که دوستی دو ملت ایران و افغانستان را نشانه گرفته‌اند، تاکید می‌نماید.»

در سال‌های اخیر گزارش‌های متعددی از بدرفتاری «نژادپرستانه» با مهاجران افغانستانی در ایران منتشر شده است. این در حالی است که بسیاری از این افراد به دلیل موقعیت شکننده اقامتی در ایران و برخوردار نشدن از حمایت قانونی، مورد سوء استفاده کارفرما قرار می‌گیرند و حقوقشان کم یا دیر پرداخت می‌شود. در بیشتر این موارد افغان‌های مورد سوء استفاده قرار گرفته و یا خانواده‌های کودکان و نوجوانان مضروب از شکایت صرف نظر می کنند.

در مرداد ماه سال جاری نیز کتک زدن و پرت کردن یک کودک دستفرش افغان در شهر آبدان در استان بوشهر خبرساز شده بود. در این ماجرا نیز پدر مجتبی کودکی ۸-۹ ساله، از شکایت صرف نظر کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات در پی ربوده شدن دختر سفیر افغانستان؛ کابل دیپلمات‌ها را فرا خواند

تحریم‌های اقتصادی ایران؛ زندگی مهاجران افغان «بی‌نهایت» سخت شده است

بیش از ۷۰۰ هزار مهاجر افغان از ایران به کشورشان بازگشته‌اند