دادستانی اوکراین در پرونده‌های مرتبط با پسر بایدن بازنگری می‌کند

روسلان ریابوشابکا، دادستان کل اوکراین
روسلان ریابوشابکا، دادستان کل اوکراین Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ در جریان مکالمه تلفنی روز ۲۵ ژوئیه (سوم مرداد) با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین از وی درخواست کرد تا این کشور در مورد فعالیت‌های جو بایدن و پسرش تحقیق کند.

آگهی

دادستانی اوکراین روز جمعه اعلام کرد که در روند بررسی ۱۵ پروندۀ تحقیق مرتبط با شرکت گاز بوریسما که هانتر بایدن، پسر جو بایدن در آن مشغول به کار بوده است بازنگری خواهد کرد.

مجلس نمایندگان آمریکا در حال انجام تحقیقات مقدماتی برای استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به دلیل درخواست او از اوکراین برای تحقیق در مورد جو بایدن و پسرش است.

دونالد ترامپ در جریان مکالمه تلفنی روز ۲۵ ژوئیه (سوم مرداد) با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین از وی خواسته بود تا این کشور در مورد فعالیت‌های جو بایدن و پسرش تحقیق کند.

تحقیقات کنگره ایالات متحده باید مشخص کند که آیا دونالد ترامپ این درخواست را در راستای منافع سیاسی و شخصی خود مطرح کرده است یا خیر. 

جو بایدن که به مدت هشت سال معاون باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا بود اکنون یکی از نامزدهای پیشتاز حزب دموکرات برای رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ است.

روسلان ریابوشابکا، دادستان کل جدید اوکراین روز جمعه اعلام کرد که اطلاعی در مورد خلافکاری احتمالی هانتر بایدن در زمان فعالیت در بوریسما ندارد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا رودی جولیانی، وکیل دونالد ترامپ با وی تماس گرفته است یا خیر، اعلام کرد که هیچ تبعه خارجی با دفتر او در تماس نبوده است.

او با این حال افزود که دفتر وی پرونده‌های قدیمی مرتبط با میکولا زلوچوسکی، بنیانگذار بوریسما را بار دیگر بررسی خواهد کرد.

در بیانیه دفتر روسلان ریابوشابکا آمده است: «اگر ثابت شود که روند رسیدگی به این پرونده‌ها خلاف قانون بوده یا رویه مرسوم نقض شده است تصمیم مناسب را در این مورد اتخاذ خواهیم کرد.»

رودی جولیانی مدعی شده است که جو بایدن در سال ۲۰۱۶ تلاش کرده است تا با اعمال فشار، دادستان کل سابق اوکراین را از کار برکنار کند. به گفته رودی جولیانی، هدف جو بایدن جلوگیری از تحقیق در مورد بوریسما بوده است.

جو بایدن اتهام مطرح شده از سوی رودی جولیانی را رد کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افشای سندی جدید: دستور تعلیق کمک به اوکراین ۹۱ دقیقه پس از تماس ترامپ اتخاذ شد

جو بایدن: کاملا هریس را معاون خود خواهم کرد

هشدار زلنسکی در مورد تبعات کمبود تسلیحات؛ بایدن: ۶۰ میلیارد دلار را دریافت شده بدان