عربستان در حال بررسی احتمال آتش بس در یمن است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عربستان در حال بررسی احتمال آتش بس در یمن است
کپی رایت  عکس از رویترز

عربستان سعوی در حال بررسی پیشنهاد حوثی‌های یمن برای برقراری آتش بس در این کشور است.

موافقت احتمالی عربستان با آتش بس در یمن می‌تواند به تلاش‌های سازمان ملل برای پایان بخشیدن به جنگ در این کشور کمک کند.

حوثی‌های یمن دو هفته پیش پیشنهاد کردند که به حملات موشکی و پهپادی خود به عربستان، در ازای توقف حملات هوایی ائتلاف نظامی تحت رهبری این کشور پایان دهند.

عربستان سعودی تاکنون پیشنهاد حوثی‌های یمن را رد یا تائید نکرده است؛ با این حال ریاض اخیرا از این پیشنهاد استقبال کرد.

سه منبع دیپلماتیک و دو منبع آگاه دیگر به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که دولت عربستان به طور جدی در حال بررسی احتمال موافقت با پیشنهاد آتش بس در یمن است. به گفته دو نفر از این منابع دیپلماتیک، حملات هوایی عربستان به یمن به طور چشمگیری کاهش یافته است.

این دو منبع دیپلماتیک به خبرگزاری رویترز اعلام کرده‌اند که نسبت به دستیابی به توافقی برای برقراری آتش بس در یمن امیدوار هستند.

خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان روز پنج‌شنبه در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که ریاض با دید «مثبت» به پیشنهاد حوثی‌های یمن برای برقراری آتش بس در این کشور می‌نگرد. محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان نیز پیشنهاد حوثی‌های یمن را «گام مثبتی» برای مذاکره سیاسی دانسته است.

سازمان ملل متحد از جنگ یمن به عنوان بدترین «فاجعه انسانی» جهان یاد می‌کند. تلاش‌های سازمان ملل برای برقراری آتش بس در یمن تاکنون با ادامه حملات هوایی ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان و حملات موشکی و پهپادی حوثی‌ها به خاک عربستان بی‌نتیجه مانده است.