شمارش معکوس برای برکسیت؛ «بریتانیا و اتحادیه اروپا یک هفته فرصت دارند»

شمارش معکوس برای برکسیت؛ «بریتانیا و اتحادیه اروپا یک هفته فرصت دارند»
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنا به اعلام دیپلمات‌های اروپایی دو طرف باید تا جمعه آینده در مورد متن مشترک به توافق دست یابند تا دولت‌های عضو اتحادیه اروپا پیش از نشست شورای اروپا در روزهای ۱۷ و ۱۸ اکتبر (۲۵ و ۲۶ مهر) در جریان آن قرار گیرند.

آگهی

دیپلمات‌های اروپایی هشدار می‌دهند که بریتانیا و اتحادیه اروپا برای جلوگیری از تاخیر برکسیت یا هرج و مرج در جریان اجرای آن، باید تا پایان هفتۀ آینده در مورد نحوه خروج بریتانیا از این اتحادیه با یکدیگر به توافق برسند.

هشدار دیپلمات‌های اروپایی در حالی مطرح می‌شود که موعد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا روز ۳۱ اکتبر (۹ آبان) تعیین شده است.

مقامات دیپلماتیک اروپایی با این حال تاکید کرده‌اند که اعلام اینکه دو طرف تنها تا هفته آینده فرصت دارند، نوعی ضرب الاجل به بریتانیا محسوب نمی‌شود. 

بنا به اعلام این دیپلمات‌ها، دو طرف باید تا جمعه آینده در مورد متن مشترک به توافق دست یابند تا دولت‌های عضو اتحادیه اروپا پیش از نشست شورای اروپا در روزهای ۱۷ و ۱۸ اکتبر (۲۵ و ۲۶ مهر) در جریان آن قرار گیرند.

اکثر دیپلمات‌های اروپایی در مورد احتمال توافق دو طرف پیش از پایان هفته آینده تردید دارند؛ این در حالی است که مذاکرات فشرده بین لندن و بروکسل همچنان ادامه دارد.

اگر اتحادیه اروپا و بریتانیا نتوانند در موعد مقرر به توافق دست یابند بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا مجبور به انتخاب بین گزینۀ درخواست تمدید مهلت برکسیت و گزینه خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا می‌شود.

اسنادی که دولت بریتانیا روز جمعه به دادگاه اسکاتلند ارائه کرد، نشان می‌دهد که بوریس جانسون آماده است تا در صورت عدم دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا تا روز ۱۹ اکتبر (۲۷ مهر)، درخواست تمدید مهلت برکسیت را به این اتحادیه ارائه کند.

بنا به مصوبه پارلمان بریتانیا نخست‌وزیر این کشور در صورت عدم دستیابی به توافق موظف به ارائه چنین درخواستی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

میشل بارنیه: رسیدن به توافق بر سر برکسیت دشوار، ولی ممکن است

بحران برکسیت؛ جدال جانسون و کوربین در پارلمان بر سر پیشنهادهای جدید لندن

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند