Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نیکلا سارکوزی به اتهام تخلف مالی در جریان انتخابات ریاست جمهوری محاکمه می شود

 نیکلا سارکوزی به اتهام تخلف مالی در جریان انتخابات ریاست جمهوری محاکمه می شود
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

موسسه «بیگمالیون» که مسئولیت کارزار تبلیغاتی نیکلا سارکوزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ را برعهده داشت اوایل سال ۲۰۱۴ حین ارتکاب تخلفات قانونی در تیررس دستگاه قضایی فرانسه قرار گرفت.

آگهی

نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری سابق فرانسه قرار است بار دیگر در ادامه رسیدگی به پرونده تخلفات مالی در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ که از آن به عنوان ماجرای «بیگمالیون» نام برده می شوند در دادگاه حضور یابد.

دیوان عالی فرانسه روز سه شنبه ارجاع پرونده تخلفات مالی نیکلا سارکوزی به دادگاه کیفری را مورد تایید قرار داد تا زمینه حضور رئیس جمهوری سابق در دادگاه فراهم شود.

آقای سارکوزی در این پرونده به مشارکت در جعل فاکتور و استفاده از منابع غیرقانونی مالی برای پیشبرد کارزار تبلیغاتی خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ متهم شده است.

در صورت اثبات اتهامات وارده پیش بینی می شود که دادگاه کیفری فرانسه یک سال مجازات زندان و جریمه ۳۷۵۰ یورویی برای نیکلا سارکوزی وضع کند.

تصمیم برای ارجاع پرونده تخلفات مالی رئیس جمهوری فرانسه به دادگاه پیش از این ماه فوریه سال ۲۰۱۷ توسط یک قاضی مامور رسیدگی به پرونده اتخاذ شده بود اما درخواست های متعدد تجدید نظر که از سوی وکلای رئیس جمهوری راست گرای سابق ارائه شد کار رسیدگی به این پرونده را دو سال و هفت ماه به تاخیر انداخت.

بیشتر بخوانید:

نیکلا سارکوزی به موجب این پرونده به تامین غیرقانونی هزینه سنگین تبلیغات انتخاباتی سال ۲۰۱۲ متهم شده است. گفته می شود که حسابداران کارزار انتخاباتی آقای سارکوزی در ابتدای سال ۲۰۱۲ به مسئولان بالادستی خود نسبت به این تخلف هشداد داده بودند اما وی بر اساس شواهد موجود در نهایت حدود بیست میلیون یورو بیش از سقف بازپرداختی از سوی دولت برای رقابت‌های انتخاباتی هزینه کرده و این مبلغ را به حساب حزب متبوعش یعنی اتحاد برای جنبش مردمی ،اوام‌پ (UMP) نوشته است؛ آن‌هم از طریق درست کردن صورت حساب‌های نادرست. 

 موسسه «بیگمالیون» که مسئولیت برگزاری کارزار تبلیغاتی نیکلا سارکوزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ را برعهده داشت از اوایل سال ۲۰۱۴  و پس از افشاگری چند رسانه فرانسوی درباره تخلفات این شرکت، در تیررس دستگاه قضایی فرانسه قرار گرفت.

بازرسان این پرونده فاش کردند که موسسه بیگمالیون برای دستکاری کردن هزینه های سنگین برپایی میتینگ ها و سخنرانی های انتخاباتی به صورت سیستماتیک دست به جعل فاکتور هزینه‌ها زده اند. بدین ترتیب آقای سارکوزی برای پاسخگویی به اتهامات وارده در این پرونده تنها نیست.

دادگاه کیفری فرانسه قرار است جدا از رئیس جمهوری سابق، سیزده فرد دیگر از جمله کارکنان موسسه بیگمالیون و نیز تعدادی از اعضای سابق حزب اتحاد برای جنبش مردمی ،او ام پ (UMP) را به دلیل مشارکت در تامین مالی غیرقانونی کارزار انتخاباتی مورد محاکمه قرار دهند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیکولا سارکوزی به جرم فساد و سوء استفاده از قدرت و اعمال نفوذ محکوم شناخته شد

ارتباط «میمون» با رمان آگاتا کریستی؛ انتقادها از سخنان «نژادپرستانه» سارکوزی

نیکولا سارکوزی در دادگاه تجدیدنظر هم به زندان محکوم شد