Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

استفاده از گلوله جنگی علیه تظاهرکنندگان هنگ‌ کنگی برای اولین بار

استفاده از گلوله جنگی علیه تظاهرکنندگان هنگ‌ کنگی برای اولین بار
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

معترضان به دولت محلی هنگ کنگ در فراخوانی خواستار برگزاری تظاهرات در این شهر شده بودند. آنها از روز سه شنبه که مصادف با هفتادمین سالگرد استقرار حکومت کمونیستی در چین است به عنوان «روز خشم» یاد کرده اند.

آگهی

از هنگ کنگ خبر می‌رسد همزمان با برگزاری جشن‌های هفتادمین سالگرد به قدرت رسیدن حزب کمونیست چین در روز سه شنبه، پلیس با معترضان طرفدار دموکراسی در خیابان‌ها درگیر شده است و به سمت آنان «گلوله جنگی» شلیک کرده است.

بنابر گزارش روزنامه مورنینگ پست هنگ کنگ سی تن در جریان اعتراضات دستگیر شده‌اند و دست کم یک نفر در نتیجه شلیک مستقیم نیروهای پلیس از ناحیه سینه زخمی شده است. این نخستین باری است که در جریان اعتراضات چهار ماهه در هنگ کنگ از گلوله واقعی برای مقابله با معترضان استفاده شده است.

پلیس هنگ کنگ در بیانیه ای با تایید شلیک گلوله گفته است این حاثه در پی حمله گروه بزرگی از «آشوبگران» به نیروهای پلیس رخ داده است و یک مامور پلیس به دلیل «خطر جدی و برای نجات جان خود و همکارانش» اقدام به تیراندازی کرده است که در نتیجه آن یک مرد ۱۸ ساله از ناحیه شانه چپ زخمی شده است.

پلیس این حادثه را «تاثر برانگیز» خوانده و اعلام کرده است که این نیرو نمی‌خواهد کسی را مجروح ببیند. با این حال در بخش پایانی بیانیه صادره با اشاره به اینکه پلیس «با جدیت» نظم قانونی را برقرار خواهد کرد، به «آشوبگران» هشدار داده شده است که «اعمال غیرقانونی» خود را متوقف کنند.

منابع بیمارستانی همچنین از مجروح شدن دست کم پانزده تن دیگر از معترضان خبر داده‌اند که حال یک تن از آن‌ها وخیم گزارش شده است.

مقامات انتظامی هنگ کنگ در مقابل گفته‌اند استفاده «آشوبگران» از مایعات اسیدی و خورنده علیه پلیس باعث آسیب به چندین مامور و گزارشگر شده است.

در همین حال نیروهای امنیتی با ماشین های آب پاش و شلیک گاز اشک آور سعی در متفرق ساختن معترضانی دارد که در منطقه اداری و دولتی هنگ کنگ اجتماع کرده‌اند. ساختمان مجلس هنگ کنگ نیز در پی ناآرامی تخلیه شده است.

رویترز
این برای نخستین بار است که پلیس از گلوله واقعی برای مقابله با تظاهرکنندگان استفاده کرده استرویترز

هم‌اکنون بیش از ۱۲ ایستگاه متروی هنگ کنگ تعطیل شده‌ و نیروهای امنیتی با حضور در اماکن عمومی این شهر به کنترل کارت شناسایی شهروندان و جستجوی کیف‌های آن‌ها می‌پردازند.

معترضان به دولت محلی هنگ کنگ پیشتر در فراخوانی خواستار برگزاری تظاهرات در این شهر شده بودند. آنها از روز سه شنبه که مصادف با هفتادمین سالگرد استقرار حکومت کمونیستی در چین است به عنوان «روز خشم» یاد کرده‌اند. این در حالی است که پلیس هنگ کنگ برگزاری هرگونه تجمع را در روز سه‌شنبه ممنوع اعلام کرده بود. پلس هنگ کنگ روز دوشنبه نسبت به وضعیت «بسیار بسیار خطرناک» در این شهر هشدار داده بود و مقامات محلی معترضان را متهم کرده بودند که قصد دارند دست به خشونت بزنند. دولت محلی هنگ کنگ از معترضان به عنوان «شورشگران افراطی» یاد کرده است.

کری لام، رئیس اجرایی هنگ کنگ نیز برای شرکت در مراسم سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین در پکن به سر می‌برد.

تنش و درگیری بین معترضان و پلیس هنگ کنگ روزهای شنبه و یکشنبه گذشته در آستانه جشن های هفتادمین سالگرد استقرار حکومت کمونیستی افزایش یافته بود.

عکس از رویترز

معترضان به دولت محلی هنگ کنگ از ماه ژوئن (خرداد) تاکنون با برگزاری تظاهرات در این شهر به تضعیف اصل «یک کشور، دو نظام سیاسی» که در سال ۱۹۹۷ میلادی با واگذاری کنترل مستعمره سابق بریتانیا به دولت چین مبنای حاکمیت قرار گرفت اعتراض کرده‌اند. تظاهرات هنگ کنگ در ابتدا در اعتراض به لایحه استرداد متهمان به چین آغاز شد.

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین روز دوشنبه وعده داده بود که پکن به اصل «یک کشور، دو نظام سیاسی» در اداره هنگ کنگ وفادار خواهد ماند.

در هفتادمین سالروز تشکیل حکومت چین، پلیس با تظاهرکنندگان در هنگ کنگ درگیر شده است

دولت هنگ کنگ روز سه شنبه مراسم گرامیداشت هفتادمین سالگرد استقرار حکومت کمونیستی را تحت تدابیر شدید امنیتی و به شکل غیرعلنی برگزار کرد. این مراسم از سال ۱۹۹۷ تاکنون حتی در شرایط نامناسب جوی نیز در در ملاء عام برگزار شده بود.

کمیسیون اروپا نیز روز سه‌شنبه خواستار «کاهش تنش» و «خویشتنداری» در هنگ کنگ شد.

عکس از رویترز
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هنگ کنگ، پاک‌سازی دیوارهای لنون و حملۀ سفیدپوشان طرفدار چین به معترضان

نورافشانی پهپادی در آسمان هنگ‌کنک به‌ مناسبت جشن قایق اژدها

کلاهبرداری بانکی در چین؛ مال‌باختگان معترض پس از چند ماه هنوز در بازداشت نیروهای امنیتی هستند