ظریف: عربستان باید بپذیرد که امنیت خریدنی نیست

ظریف: عربستان باید بپذیرد که امنیت خریدنی نیست
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران با بیان اینکه اقتصاد و آینده مردم را در گرو «دیدار نمایشی» با ترامپ قرار نمی‌دهیم، شرط مذاکرۀ ایران و آمریکا را منوط به عمل به تعهدات و توقف تحریم‌ها توسط آمریکا اعلام کرد.

آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران راهکار اجرایی شدن طرح «ابتکار صلح هرمز» را که حسن روحانی در هفتاد و چهارمین نشست مجموع عمومی سازمان ملل به آن اشاره کرد، پذیرش این اصل از سوی عربستان دانست و افزود: «عربستان ابتدا باید بپذیرد که امنیت خریدنی نیست.»

آقای ظریف که در آستانۀ بازگشت به ایران با خبرنگار ایرنا در نیویورک گفت‌وگو می‌کرد، طرح ایران را بهترین فرصت برای پیوستن عربستان به «ائتلاف امید» خواند و مدعی شد که ایران «خواهان سربلندی همسایگانش هست» و همان‌طور که پیش‌تر کویت را پس از حملۀ صدام رها نکرده و «قطر را از بحران ناشی از محاصرۀ عربستان و امارات نجات داده» در روز واقعه نیز هیچ‌یک از همسایگانش را رها نمی‌کند.

او افزود: «سعودی‌ها تلاش می‌کنند که امنیت را از طریق تنش و بازکردن پای بیگانگان به منطقه خریداری کنند. فکر می‌کنند همانگونه که تا کنون همه چیز را با پول خریداری کرده‌اند و توانسته‌اند سلاح، دوستی و همراهی را با پول بخرند؛ می‌توانند امنیت را هم با پول بخرند... وقتی این توهم را کنار بگذارند، می‌توانند طرح‌ها کارآمدی داشته باشند.»

وزیر خارجه ایران همچنین در پاسخ به این سوال که آیا تهران به پیامی که ریاض از طریق رئیس جمهوری پاکستان ارسال کرده بود پاسخی داده یا خیر، گفت: «کسانی که پیام آوردند تلاش پسندیده‌ای داشتند که از گسترش و تشدید تنش جلوگیری کنند اما راه آن کاملا مشخص است و آن پایان دادن جنگ یمن است.»

آقای ظریف در موضوع امیدها به دیدار رؤسای جمهوری ایران و آمریکا در حاشیۀ نشست مجمع عمومی سازمان ملل نیز با بیان اینکه «اقتصاد و آینده مردم را در گرو دیدار نمایشی با ترامپ قرار نمی‌دهیم» شرط انجام مذاکره میان ایران و آمریکا را منوط به تحقق شروط رهبر ایران از جمله عمل تعهدات و توقف تحریم‌ها از سوی ایالات متحده اعلام کرد.

او همچنین دلیل دیدار متعدد سران کشورهای اروپایی‌ با مقام‌های ایرانی را، تلاش آنها برای حل مشکل نقض تعهداتشان از طریق انجام مذاکرۀ روسای جمهوری ایران و آمریکا عنوان کرد و افزود: «اروپایی‌ها نتوانسته‌اند به تعهداتشان در برجام و بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای عمل کنند. از این رو فکر می‌کنند راه حل مشکل آنها این است که ما با ترامپ مذاکره کنیم.»

او افزود: «آقای ترامپ نه این‌که گفتند بعد از دیدار این کار(رفع تحریم‌ها) انجام شود بلکه بیشتر مایل بود که دیدار انجام شود و می‌گفتند این امکان هم هست که بعد از آن، تحریم‌ها برطرف شود.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان: گفته‌های ایران دربارۀ پیام‌ سعودی‌ها برای حسن روحانی «دقیق» نیست

سخنگوی دولت ایران : تهران از تغییر رفتار عربستان استقبال می‌کند

دیدار وزیر خارجه بریتانیا با ترامپ؛ چگونه جنگ اوکراین کامرون را به ساحل فلوریدا کشاند؟