Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

برکناری فرماندۀ ضد تروریسم عراق و گمانه‌زنی‌ها دربارۀ افزایش نفوذ حشد شعبی

برکناری فرماندۀ ضد تروریسم عراق و گمانه‌زنی‌ها دربارۀ افزایش نفوذ حشد شعبی
Copyright 
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی تغییر پست ژنرال عبدالوهاب الساعدی در وزارت دفاع عراق، او در مصاحبه‌ای اعلام کرد که این «توهین» را نمی‌پذیرد «حتی اگر به قیمت زندگیش تمام شود.»

آگهی

اعتراضات سیاستمداران و شهروندان عراقی به تصمیم دولت این کشور در برکناری ‌ژنرال عبدالوهاب الساعدی، فرماندۀ نیروهای ضد تروریسم عراق رو به افزایش است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع دولتی در عراق می‌نویسد که دو رهبر پرنفوذ حشد شعبی که نامشان در این گزارش ذکر نشده «شخصا به دولت عراق فشار آورده‌اند» تا ژنرال الساعدی برکنار شود؛ زیرا نیروهای حشد شعبی خارج از کنترل دولت عمل می‌کنند و تنها مانعی که آنها در اقداماتشان با آن مواجه بودند، بخش ضد تروریسم به ریاست ژنرال عبدالوهاب الساعدی بوده است.

حشد شعبی نیروهای شبه‌نظامی شیعۀ عراقی هستند که رابطه نزدیکی با ایران دارند.

این منبع دولتی که نخواسته نامش فاش شود همچنین به خبرگزاری فرانسه گفته است که ایده اصلی آن است که ژنرال عبدالوهاب الساعدی با شخصی نزدیک به ایران جایگزین شود تا نیروهای بخش ضد تروریسم مانع فعالیت‌های حشد شعبی نشوند.

غالب الشابندر، سیاستمدار مستقل عراقی در پی برکناری این ژنرال عراقی می‌گوید: «این آغاز تجزیۀ ارتش با این هدف است که آن‌را تحت کنترل حشد شعبی و دیگر جناح‌های مسلح قرار دهند.»

در پی برکناری این فرمانده ارتش، هشتگی با عنوان #كلنا_عبد_الوهاب_الساعدي (همه ما عبدالوهاب الساعدی هستیم) مورد توجه کاربران عراقی قرار گرفته است که ذیل آن عکس‌ها و فیلم‌هایی را به نمایش گذاشته‌اند که نشان می‌دهد ژنرال الساعدی در جریان جنگ با داعش و آزاد سازی موصل به غیرنظامیان کمک می‌کند.

در پی تغییر پست این ژنرال عراقی، ژنرال الساعدی نیز در مصاحبه با رسانه‌ها اعلام کرد که این «توهین» را نمی‌پذیرد «حتی اگر به قیمت زندگیش تمام شود.»

این ژنرال عراقی در آزادی چندین شهر عراق از دست داعش، از جمله آزادی تکریت در سال ۲۰۱۵ و لوچه همچنین آزادی موصل نقش مهمی داشته و به همین دلیل از نظر بسیاری یک «قهرمان» است.

خالد العبیدی، وزیر دفاع پیشین عراق نیز گفته است که اطمینان دارد پارلمان عراق دلایل این برکناری، یکی از نمادهای پیروزی در جنگ داخلی در عراق را پیگیری خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۷۶ سال زندان برای دو برادر استرالیایی متهم به تروریسم

حشد شعبی: اسرائیل با کمک آمریکا به مواضع ما با پهپاد حمله کرد

حشد شعبی: آمریکا مسئول اول و آخر حمله به انبارهای مهمات ما است