بازسازی «دیوارهای لنون» در هنگ کنگ در آستانۀ جشن‌های ملی چین

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
بازسازی «دیوارهای لنون» در هنگ کنگ در آستانۀ جشن‌های ملی چین
کپی رایت  REUTERS/Athit Perawongmetha

معترضان هنگ کنگی از روز شنبه و در آستانۀ برگزاری جشن‌های هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین، بار دیگر «دیوارهای لنون» را برپا کردند.

روی این دیوارها در که سرتاسر شهر از جمله در زیرگذرها، ایستگاه‌های اتوبوس و مترو، دانشگاهها و مقابل ساختمان‌های دولتی دیده می‌شوند، پیام‌هایی با محتوای حمایت از دموکراسی یا پیوستن به جنبش ضددولتی هنگ کنگ نصب شده است. این دیوارها شنبۀ گذشته توسط گروهی از طرفداران چین پاک‌سازی شده بود.

بازسازی این دیوارها با پنجمین سالگرد جنبش «اشغال مرکز» (Occupy) نیز همزمان شد؛ این جنبش به دلیل استفاده معترضان از چتر برای مقابله با اسپری فلفلِ پلیس ضد شورش همچنین باران‌های فصلی، به «جنبش چتر» مشهور شد و طی آن معترضان با اعتصابات طولانی ۷۹ روزه، خیابان‌ها هنگ کنگ را مسدود و فعالیتها در این مرکز بزرگ اقتصادی را متوقف کردند.

جشن ملی هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین روز سه‌شنبه در سراسر این کشور همچنین در هنگ کنگ برگزار خواهد شد.

در جریان اعتراضات جدید هنگ کنگ که نزدیک به چهار ماه از آغاز آن می‌گذرد، معترضان مخالف سیطرۀ چین بر این منطقه، به پارلمان منطقه‌ای که اصلی‌ترین نهاد مرتبط با پکن است حمله کردند، فرودگاه را به اشغال خود درآوردند، ایستگاههای مترو را تخریب کرده و ناآرامی‌های گسترده‌ای در خیابان‌ها بوجود آوردند.

پلیس نیز در مقابل با گاز اشک‌آور، ماشین‌های آب پاش، گلوله‌های پلاستیکی همچنین شلیک‌های هوایی با گلوله‌های واقعی به این اعتراضات پاسخ داده است.

بیشتر بخوانید: