Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اردوغان: به‌رغم تحریم‌های آمریکا به خرید نفت و گاز طبیعی از ایران ادامه می‌دهیم

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترکیه یکی از هشت کشوری بود که پیشتر به‌واسطه معافیت‌های نفتی درنظر گرفته شده از سوی واشنگتن اجازه داشت از ایران نفت خریداری کند.

آگهی

رئیس جمهوری ترکیه می‌گوید به‌رغم تحریم‌ها و مجازات‌هایی که ایالات متحده آمریکا بر ضد تهران تحمیل کرده کشورش همچنان به خرید نفت و گاز از ایران ادامه خواهد داد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هشتم مه ۲۰۱۸ کشورش را به صورت یک‌جانبه از توافق هسته‌ای وین خارج کرد و کلیه تحریم‌های وضع شده بر ضد ایران را بازگرداند. واشنگتن پس از این اقدام برای به زانو درآوردن حکومت ایران سیاست فشار حداکثری را بر ضد تهران در پیش گرفته که مهم‌ترین بخش از آن به صفر رساندن صادرات نفتی این کشور است.

آمریکا همچنین متحدان خود و کلیه کشورهای جهان را از هرگونه معامله تجاری با ایران منع و تهدید کرده است که هر گونه تخلفی در این زمینه با واکنش‌های تند همراه خواهد بود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که روز جمعه پیش از ترک نیویورک با رسانه‌های کشورش سخن می‌گفت با تاکید بر ادامه سیاست‌های آنکارا برای خرید نفت و گاز طبیعی از ایران تصریح کرد: «برای ما قطع رابطه با ایران در زمینه نفت و گاز طبیعی غیر ممکن است. ما به خرید گاز طبیعی از این کشور ادامه خواهیم داد.»

آقای اردوغان به‌رغم تاکید بر تمایل به ادامه معاملات با ایران در زمینه انرژی یادآور شد که کشورش برای خرید نفت از ایران با مشکلاتی روبروست زیرا بخش خصوصی مدت‌هاست که به دلیل تهدیدهای آمریکا پا پس کشیده و حاضر به انجام معاملات نفتی با ایران نیست.

رئیس جمهوری ترکیه در ادامه یادآور شد که در خصوص این مشکل ویژه و نیز بسیاری دیگر از مسائل تلاش خواهد کرد به گونه‌ای عمل کند که روابط با تهران ادامه یابد. وی همچنین تاکید کرد که آنکارا در پی آن است که به‌رغم تحریم‌ها سطح مبادلات تجاری با تهران را افزایش دهد.

رجب طیب اردوغان پیشتر نیز تحریم‌های آمریکا بر ضد ایران را به شدت مورد انتقاد قرار داده و تصریح کرده بود که این تحریم‌ها هیچ مشکلی را حل نمی‌کند.

رئیس جمهوری ترکیه که برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده بود روز چهارشنبه نیز در گفتگو با شبکه خبری فاکس نیوز آمریکا نسبت به اتهام های مطرح شده بر ضد تهران در ارتباط با حمله به تاسیسات نفتی عربستان واکنش نشان داده و ضمن دعوت به احتیاط گفته بود: «فکر نمی‌کنم متهم کردن ایران (به این حملات) کار درستی باشد.»

بیشتر بخوانید:

ترکیه یکی از هشت کشوری بود که پیشتر به‌واسطه معافیت‌های نفتی درنظر گرفته شده از سوی واشنگتن اجازه داشت از ایران نفت خریداری کند.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، اوایل ماه مه همزمان با فرارسید موعد انقضای معافیت‌های نفتی آمریکا گفته بود که این کشور نمی‌تواند به سرعت نفت ایران را جایگزین کند.

پس از لغو کامل معافیت‌های نفتی از سوی آمریکا یک مقام بلند پایه ترکیه به خبرگزاری رویترز گفته بود که کشورش به کلی واردات نفت ایران را متوقف کرده است.

بیشتر بخوانید:

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بانک‌های مالزی مسدود کردن حساب‌های ایرانیان را آغاز کردند

ارزش لیر ترکیه را اردوغان تعیین می‌کند یا ترامپ؟

ظریف: آمادگی اقدامات دائمی متقابل را داریم؛ بازرسی دائمی در مقابل لغو دائمی تحریم‌ها