بانک‌های مالزی مسدود کردن حساب‌های ایرانیان را آغاز کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بانک‌های مالزی مسدود کردن حساب‌های ایرانیان را آغاز کردند
کپی رایت  عکس از رویترز

تا کنون دو بانک‌ مالزی به تبعیت از تحریم‌های پولی و مالی آمریکا علیه جمهوری اسلامی، مسدود کردن حساب‌های بانکی افراد حقیقی و حقوقی ایرانی را آغاز کرده‌اند.

با وجود تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران، روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی و مالزی طی یک سال گذشته همچنان در سطحی بالا برقرار بوده، مشخص نیست که اقدام اخیر دو بانک سی‌آی‌ام‌بی و آر‌اِچ‌بی در مسدود کردن حساب‌های ایرانیان تحت تاثیر افشاء کمک مالزی به فروش نفت ایران است یا خیر، رخدادی که موجب اعلام هشدار جدی ایالات متحده به کوالالامپور شد.

بهرنگ صمدی، مدرس دانشگاه در مالزی ضمن برآورد سکونت ۱۰ هزار ایرانی در این کشور به خبرنگار رویترز گفته که بانک سی‌آی‌ام‌بی حساب ۱۴ ساله او را از دو ماه پیش مسدود کرده است.

آقای صمدی بانک‌های مالزی را «کاتولیک‌تر از پاپ» توصیف می‌کند و می‌گوید که هنوز در بانک‌های کشورهای اروپایی و آمریکایی چنین برخوردی با ایرانی‌ها رایج نشده و تنها در صورت انتقال مبالغ بالای پول قدری سخت‌گیری بر آنها اعمال می‌شود.

در همین حال یک مقام رسمی سفارت ایران در گفت‌وگو با رویترز تائید کرده که با وجود مواجهه محتاط‌تر مالزی با مناسبات مالی ایرانی‌ها در مجموع طی ماه‌های اخیر تبعیت از تحریم‌های آمریکا در میان تمامی کشورهای جنوب شرق آسیا افزایش یافته است.

البته مقام‌های بانکی و دولتی مالزی تاکنون از هر گونه اظهار نظر رسمی در این خصوص امتناع کرده اند ولی اطلاعیه‌ای که در ماه ژوئن گذشته در سایت بانک مرکزی مالزی منتشر شده حاوی هشدار گروه ویژه اقدام مالی(اف‌ای‌تی‌اف) نسبت به ریسک بالای پولشویی در میان ایرانی‌ها بوده است.

مقام‌های سفارت ایران در مالزی ابراز امیدواری کرده‌اند که مشکل پیش آمده برای ایرانیان ساکن در مالزی به زودی و با رایزنی‌های دیپلماتیک حل شود.

بیشتر بخوانید:دیده‌بان حقوق بشر: سلامت میلیون‌ها ایرانی با تحریم‌های آمریکا تهدید می‌شود