Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مایک پمپئو: حمله شیمیایی به ادلب تایید شده است و بی پاسخ نمی‌ماند

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمریکا اواخر ماه مه هنگام مطرح کردن شواهدی دال بر استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی در حمله به ادلب تاکید کرده بود که واکنشی «سریع و مناسب» به این حملات نشان خواهد داد.

آگهی

ایالات متحده آمریکا مدعی است که ارتش سوریه در حملات اخیر خود به مناطق تحت کنترل شورشیان مخالفت دولت مرکزی در مناطق شمال غرب این کشور از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه با طرح این ادعا و تاکید بر اینکه کشورش اطلاعات تایید شده ای درباره استفاده از سلاح شیمیایی در حمله به ادلب در اختیار دارد، تصریح کرد که واشنگتن به زودی نسبت به این ماجرا واکنش نشان خواهد داد.

آقای پمپئو که با خبرنگاران سخن می گفت به صراحت اعلام کرد که دولت سوریه روز نوزدهم ماه مه (۲۹ اردیبهشت) در جریان حمله نیروهای نظامی اش به منطقه ادلب از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا بدون دادن توضیحات بیشتر در مورد نوع واکنش آمریکا خاطرنشان کرد: «ایالات متحده به این نتیجه رسده است که رژیم [بشار] اسد از گاز کلر به عنوان سلاحی شیمییایی در حمله به ادلب استفاده کرده و واشنگتن این حمله را بدون پاسخ نخواهد گذاشت.»

واشنگتن پیشتر در اواخر ماه مه نیز شواهدی را به میان کشیده بود که بر اساس آن ادعا می شد دولت سوریه حمله شیمیایی جدیدی را بر ضد مخالفان خود در مناطق شمال غربی انجام داده است.

بیشتر بخوانید:

ادعای واشنگتن مبنی بر استفاده ارتش سوریه از گاز کلر در حمله به مناطقی در استان ادلب از سوی مخالفان دولت بشار اسد نیز مورد تایید قرار گرفته بود؛ این در حالی است که دمشق بلافاصله پس از طرح این ادعا آنرا رد کرد.

مایک پمپئو در سخنان روز پنجشنبه خود بار دیگر تاکید کرد که برای پایان یافتن خشونت ها علیه غیرنظامیان سوری و نیز عملی شدن زمینه یک فرایند سیاسی برای حل مناقشه تحت نظارت سازمان ملل متحد، فشارهای واشنگتن بر دولت سوریه ادامه خواهد یافت.

آمریکا اواخر ماه مه هنگام مطرح کردن شواهدی دال بر استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی در حمله به ادلب تاکید کرده بود که واکنشی «سریع و مناسب» به این حملات نشان خواهد داد.

واشنگتن پیشتر دو بار در سالهای ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ در واکنش به آنچه «اطلاعات تایید شده مبنی بر استفاده دمشق از سلاح شیمیایی» عنوان شده بود به خاک سوریه حمله کرد. ارتش آمریکا آوریل ۲۰۱۷ در واکنش به «حمله شیمایی ارتش سوریه به خان شیخون» با شلیک ۵۹ موشک کروز«تاماهاوک»، پایگاه هوایی الشعیرات واقع در استان حُمص سوریه را هدف حمله قرار داد.

این حملات درست یکسال بعد و این بار با همراهی دو کشور بریتانیا، فرانسه تکرار شد که بهانه اصلی آن حمله شیمیایی به دوما واقع در غوطه شرقی بود. در این حمله بیش از یکصد موشک به سوی سوریه شلیک شد و سه نقطه عمده از خاک این کشور از جمله یک مرکز تحقیقاتی در نزدیکی دمشق و زرادخانه شیمیایی ارتش سوریه در حُمص هدف قرار گرفت.

بیشتر بخوانید:

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا: گزارش‌های متعددی از حمله شیمیایی در سوریه دریافت کرده‌ایم

سازمان منع تسلیحات شیمیایی: در جنگ دوما از گاز کلر استفاده شده است

واکنش‌ها به حمله شیمیایی حلب؛ اقدام نظامی روسیه علیه شورشیان