Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دیوان عالی ایران حکم محمد علی نجفی را نقض کرد

دیوان عالی ایران حکم محمد علی نجفی را نقض کرد
Copyright 
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وکیل محمد علی نجفی:‌ «معتقدیم قتل رخ‌داده در این پرونده شبه‌عمد بوده است ... اگر قانع شوند که قتل، شبه‌عمد است موضوع از ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی خارج و مجازات حبس برای موکل منتفی می‌شود».

آگهی

دیوان عالی ایران روز شنبه و در پی شکایت وکیل محمد علی نجفی شهردار سابق تهران، رای دادگاه بدوی را درباره پرونده قتل همسر دوم او نقض کرد.

محمد علی نجفی روز هفتم خرداد سال جاری، میترا استاد همسرش را با شلیک گلوله به قتل رساند و پس از آن خود را به پلیس معرفی کرد.

حمید رضا گودرزی وکیل محمد علی نجفی درباره نقض حکم قصاص نجفی به خبرگزاری ایرنا گفته است: «دیوان عالی کشور بعد از نقض رای قتل عمد موکلم آن را به شعبه ۹ کیفری یک استان تهران برای رای مجدد ارسال کرده است.»

شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور علت نقض حکم نجفی را نقص تحقیقات در این پرونده اعلام کرده و خواستار نظر کارشناسی درباره شلیک گلوله‌ها شده است.

مسعود افرازه وکیل مدافع اولیاء دم میترا استاد به خبرگزاری تسنیم گفته است: «تا جایی که اطلاع داریم، شعبه دیوان‌عالی کشور نسبت به حکم صادره، نقص تحقیقات گرفته و حکم را نقض کرده است تا نواقص برطرف شود.»

محمد علی نجفی پس از سه جلسه محاکمه به اتهام قتل عمد به قصاص و حمل غیرمجاز اسلحه به دو سال زندان محکوم شده بود. خانواده میترا استاد در ۲۳ مرداده ماه با اعلام بخشش نجفی باعث شدند حکم قصاصی که در ابتدا به درخواست خانواده مقتول صادر شده بود، عملا منتفی شود.

علی رغم گذشته اولیای دم از قصاص نجفی، جنبه عمومی جرم در صورتی که قتل عمد محسوب شود می تواند برای نجفی بین ۳ تا ۱۰ سال زندان در پی داشته باشد و این موضوعی است که وکیل شهردار سابق تهران به آن اعتراض دارد.

حمید رضا گودرزی وکیل نجفی به تسنیم گفته است که اعتراض او به رای دادگاه بدوی با مسئله رضایت اولیای دم ارتباطی ندارد و این اعتراض مربوط به جنبه عمومی جرم است.

وکیل نجفی گفته است: «معتقدیم قتل رخ‌داده در این پرونده شبه‌عمد بوده و باید این مسئله را ثابت کنیم و برای ثابت کردن باید اعتراض می‌کردیم. اگر دیوان‌عالی کشور اعتراض ما را بپذیرد، باید حکم را نقض کند تا پرونده به همان شعبه قبلی یا شعبه دیگری ارسال و نواقص مورد نظر ما رفع شود و قضات قانع شوند که قتل، عمدی نبوده و شبه‌عمد است. اگر قانع شوند که قتل، شبه‌عمد است موضوع از ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی خارج و مجازات حبس برای موکل منتفی می‌شود.»

در صورت تغییر نظر دادگاه درباره اینکه قتل میترا استاد به دست محمد علی نجفی عمد نبوده است، شهردار سابق تهران احتمالا تنها با دو سال زندان برای نگهداری غیرمجاز اسلحه مواجه خواهد بود.

محمد علی نجفی پس از بخشش خانواده میترا استاد با تودیع وثیقه یک میلیارد تومانی از زندان آزاد شد اما با بالا گرفتن اعتراضات به قوه قضاییه دو روز بعد مجددا به زندان بازگردانده شد.

هنوز تاریخ مشخصی برای برگزاری دادگاه نجفی در شعبه ۹ کیفری یک استان تهران اعلام نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرد ۷۹ ساله مخوف‌ترین قاتل زنجیره‌ای تاریخ آمریکا شناخته شد

محمد علی نجفی با بخشش اولیای دم میترا استاد از قصاص گریخت

کیفرخواست محمدعلی نجفی با سه عنوان اتهامی صادر شد