تجمع مدافعان حقوق زنان در مادرید در اعتراض به افزایش خشونت‌های خانگی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تجمع مدافعان حقوق زنان در مادرید در اعتراض به افزایش خشونت‌های خانگی
کپی رایت  REUTERS/Juan Medina

هزاران تن از مدافعان حقوق زنان عصر جمعه در مرکز شهر مادرید، پایتخت اسپانیا در اعتراض به افزایش خشونت‌های خانگی در این کشور دست به اعتراض زدند.

این تجمع بزرگ پس از انتشار اخبار مربوط به افزایش میزان تجاوز به عنف در این کشور همچنین قتل دست‌کم ۱۹ زن در تابستان سال جاری توسط شریک زندگی کنونی و پیشینشان برگزار شد.

فعالان حقوق زنان، وضعیت کنونی زنان در اسپانیا را یک «وضعیت اضطراری فمینیستی» توصیف کردند و خواستار اقدام جدی مسئولان برای تحقق برابری جنسیتی میان مردان و زنان شدند.

شرکت کنندگان در اعتراضات جمعه، خواستار پایان دادن به مردسالاری در اسپانیا شدند و اعلام کردند چگونه می‌توان در جامعه‌ای که مردان زنان را می‌کُشند از دموکراسی سخن گفت.

REUTERS/Juan Medina

بنا بر گزارش‌های رسمی اسپانیا، شمار زنانی که در سال جاری میلادی توسط شریک زندگی کنونی یا پیشین خود کشته شده‌اند ۴۲ نفر بوده است و ۳۲ کودک نیز در نتیجۀ خشونت‌های خانگی یتیم شده‌اند.

آمارها همچنین نشان می‌دهد که بیش از هزار زن از سال ۲۰۰۳ میلادی تاکنون در اسپانیا کشته شده‌اند.

این آمارها در حالی منتشر می‌شود که اسپانیا در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی در موضوع مبارزه با خشونت خانگی از موقعیت بهتری برخوردار است.

پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا نیز در پیامی توییتری حمایت خود را از معترضان جمعه شب اعلام کرد. او با اشاره به رنگی که از سوی جنبش فمینیستی اسپانیا برای فعالیتهایش انتخاب شده، نوشت: «امشب همه‌جا بنفش خواهد بود.»

بیشتر بخوانید: