Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مخالفان سیسی در مصر در پی فراخوان آنلاین شبانه تظاهرات کردند

مخالفان سیسی در مصر در پی فراخوان آنلاین شبانه تظاهرات کردند
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

محمد علی، پیمانکار ساختمان و بازیگری که بدل به فعال سیاسی شده و در اسپانیا زندگی می کند در مجموعه‌ای از ویدیوهای که روی شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است، عبدالفتاح سیسی و ارتش را به فساد متهم کرده بود و از مردم خواسته بود علیه او دست به اعتراض بزنند.

آگهی

قاهره، پایتخت و چندین شهر دیگر مصر جمعه شب شاهد راهپیمایی صدها معترضی بود که علیه عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر شعار می دادند.

تجمعات جمعه شب در مصر کوچک و پراکنده بودند، با این حال این تجمعات اقدامی نادر ارزیابی شده‌اند که شرکت کنندگان در آنها، در پی انتشار فراخوانی آنلاین به خیابان آمدند و علیه دولت شعار دادند.

در پی حضور خیابانی معترضان، نیروهای امنیتی مصر در قاهره با استفاده از گاز اشک‌آور با معترضان مقابله کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز پلیس چندین نفر از معترضان را جمعه شب دستگیر کرده است.

میدان تحریر قاهره، مکانی که یادآور اعتراضات مصر در سال ۲۰۱۱ و سرنگونی حسنی مبارک است، شاهد حضور سنگین نیروهای امنیتی بود تا از تجمع معترضان در این میدان جلوگیری کنند.

تا لحظه تنظیم این خبر مقامات مصر به این تجمعات واکنشی نشان نداده‌اند و تلویزیون دولتی مصر هم در اخبار کوتاهی اشاره کرده‌ است که گروه کوچکی در مرکز قاهره تجمع کرده‌اند تا سلفی بگیرند و بعد محل را ترک کرده‌اند. کانال دولتی دیگری هم گفته است که شرایط در میدان تحریر آرام است.

رسانه های مصری مبتکر این تجمع را محمد علی، پیمانکار ساختمان و بازیگری که بدل به فعال سیاسی شده و در اسپانیا زندگی می کند، معرفی کرده‌اند.

محمد علی در مجموعه‌ای از ویدیوهایی که روی شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است، عبدالفتاح سیسی و ارتش را به فساد متهم کرده بود و از مردم خواسته بود علیه او دست به اعتراض بزنند. او در آخرین ویدئوی که منتشر کرده، میگوید عبدالفتاح سیسی کاخ می سازد در حالی که مردم در سطل زباله دنبال غذا می گردند.

رئیس جمهوری مصر شنبه گذشته ادعاهای مطرح شده از سوی محمد علی را «دروغ و تهمت» دانسته بود.

فعالان سیاسی بر روی شبکه های اجتماعی با هشتگ #كفايه_بقى_ياسيسى (سیسی دیگر کافی است) مردم را به اعتراض دعوت کرده بودند.

عبدالفتاح السیسی در سال ۲۰۱۳ در حالی که رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح مصر بود علیه دولت قانونی محمد مرسی رئیس جمهوری وقت مصر کودتا و دولت او را سرنگون کرد. عبدالفتاح سیسی در سال ۲۰۱۴ با برگزاری انتخابات بحث برانگیزی که بسیاری از مخالفان در آن شرکت نکردند به ریاست جمهوری رسید و در سال ۲۰۱۸ نیز مجددا برای دور دوم انتخاب شد.

براساس گزارش های عفو بین‌الملل و سازمان‌های غیردولتی حقوق بشر، در دوران ریاست جمهوری عبدالفتاح سیسی صدها مخالف سیاسی در این کشور اعدام شده‌اند. با این حال دولت اتهام نقض حقوق بشر را رد می کند و می گوید در حال مبارزه با «تروریسم» است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شش تن از اعضای اخوان‌المسلمین در عملیات نیروی پلیس مصر کشته شدند

سازمان ملل خواستار بررسی بی‌طرفانه مرگ محمد مرسی شد

تظاهرات ده‌ها شهروند آلبانی با کوکتل مولوتوف در برابر ساختمان شهرداری تیرانا