شش تن از اعضای اخوان‌المسلمین در عملیات نیروی پلیس مصر کشته شدند

شش تن از اعضای اخوان‌المسلمین در عملیات نیروی پلیس مصر کشته شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیانیه پلیس بدون اشاره به ماهیت این عملیات و این‌که آیا این عملیات به ناآرامی‌های اخیر در مصر مربوط می‌شود یا خیر، خاطرنشان کرد: «آن‌ها به دنبال اجرای عملیات‌های تروریستی در آینده‌ای نزدیک بودند.»

آگهی

وزارت کشور مصر روز سه‌شنبه ۲۴ سپتامبر (دوم مهر) اعلام کرد که شش تن از اعضای جنبش اخوان‌المسلمین طی عملیات نیروی پلیس در نزدیکی قاهره کشته شدند.

در این بیانیه‌ آمده است: «شش تن از اعضای گروه تروریستی اخوان‌المسلمین در مبادله آتش با مأموران پلیس در یک عملیات در مخفی‌گاه‌شان کشته شدند.»

بیانیه بدون اشاره به ماهیت عملیات پلیس و این‌که آیا این عملیات به ناآرامی‌های اخیر در مصر مربوط می‌شود یا خیر خاطرنشان کرد: «آن‌ها به دنبال اجرای عملیات‌ تروریستی در آینده‌ای نزدیک بودند.»

در اولین انتخابات ریاست جمهوری پس از سقوط حکومت حسنی مبارک، محمد مرسی نامزد اخوان‌المسلمین به پیروزی رسید و نام او به عنوان نخستین رییس جمهوری اسلام‌گرای مصر اعلام شد اما حکومت او در نهایت به دست ارتش و به فرماندهی عبدالفتاح سیسی سرنگون شد.

از زمان به قدرت رسیدن سیسی، گروه اخوان‌المسلمین به شدت سرکوب شده است و از سوی مقامات قضایی این کشور یک «سازمان تروریستی»  شناخته می‌شود.

چندی پیش محمد مرسی در جریان جلسه دادگاه بیهوش شد و پس از انتقال به بیمارستان درگذشت.

در پی مرگ آقای مرسی، گروه اخوان‌المسلمین با انتشار بیانیه‌ای مرگ او را «قتلی حساب‌شده» خواند و از شهروندان این کشور خواست به طور گسترده در تشییع جنازه او شرکت کنند.

از جمعه شب ۲۰ سپتامبر و به دنبال آن شنبه، قاهره و چند شهر دیگر مصر شاهد راهپیمایی‌های اعتراضی علیه عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری بود.

تلویزیون دولتی مصر در واکنش به این اعتراضات، آن را نتیجه تحریکات جنبش اخوان‌المسلمین خواندند اما دیگر رسانه‌ها، مبتکر این تجمعات اعتراضی را محمد علی، پیمانکار ساختمان و بازیگری که بدل به فعال سیاسی شده و در اسپانیا زندگی می‌کند، معرفی کرده‌اند.

این پیمانکار ساختمان در مجموعه‌ای از ویدیوهایی که روی شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است، عبدالفتاح سیسی و ارتش را به فساد متهم کرده و از مردم خواسته است علیه او دست به اعتراض بزنند. او در آخرین ویدئویی که منتشر کرده، می‌گوید عبدالفتاح سیسی کاخ می‌سازد در حالی که مردم در سطل زباله دنبال غذا می‌گردند.

علاوه بر گروه اخوان‌المسلمین، حزب سوسیال دموکرات مصر و حزب سوسیالیست‌های انقلابی مصر نیز در بیانیه‌هایی از این اعتراض‌ها حمایت کردند.

به دنبال این تجمعات اعتراضی، سازمان دیده‌بان حقوق بشر از حکومت مصر خواست تا از سرکوب اعتراض‌ها و تکرار «خشونت‌های پیشین» خودداری کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مخالفان سیسی در مصر در پی فراخوان آنلاین شبانه تظاهرات کردند

سیسی انفجار دیروز قاهره را « تروریستی» خواند

«نقض حقوق بشر» در مصر؛ اعتصاب غذای ۱۳۰ زندانی و افزایش تصاعدی اعدام‌ها