Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آمریکا بدنبال حمله پهپادی در ننگرهار؛ ستیزه‌جویان داعش در میان کارگران پنهان شده بودند

آمریکا بدنبال حمله پهپادی در ننگرهار؛ ستیزه‌جویان داعش در میان کارگران پنهان شده بودند
Copyright REUTERS/Parwiz
Copyright REUTERS/Parwiz
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در نامه خطاب به والی ننگرهار نوشته شده بود که کشاورزان قصد دارند در فصل برداشت، دویست کارگر و کودک را به کار بگیرند و بر این اساس از مقامات ولایت می‌خواهند که از این کارگران در قبال درگیری‌هایی که در منطقه میان نیروهای دولت مرکزی افغانستان و گروه‌های اسلامگرای افراطی در جریان است، محافظت کنند.

آگهی

یک مقام ارشد دفاعی ایالات متحده آمریکا در افغانستان روز جمعه اعلام کرد که شماری از ستیزه‌جویان داعش در میان کارگرانی پنهان شده بودند که روز پنج‌شنبه هدف حملۀ یک پهپاد در منطقۀ «وزیر تنگی» ولایت ننگرهار قرار گرفتند.

این مقام که در بخش عملیات ضدتروریسم فعال است، گفت: «آنجا محل اختفای نیروهای داعش بود اما به نظر می‌رسد که در فصل برداشت، ساکنان محلی با این نیروها به توافق رسیده بودند تا بتوانند محصولات این منطقه را جمع‌آوری کنند... ما در جریان این توافق نبودیم و در حال حاضر با مقامات روی این موضوع کار می‌کنیم.»

به گفته مقامات آمریکا اعلام کردند که این حمله با هدف نابودی مخفیگاه‌های داعش افغانستان در یک منطقۀ جنگلیِ متراکم انجام شده است؛ جایی که مردم بومی سکونت نداشتند اما به دلیل انبوه درختهای کاج در این منطقه، روستائیانی در حاشیۀ جنگل زندگی می‌کنند.

سخنگوی نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان نیز روز پنج‌شنبه اعلام کرد: «تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که شماری از اعضای داعش در میان افرادی بودند که در این حمله هدف قرار گرفته‌اند... با این وجود ما در حال کار با مقامات محلی برای تعیین میزان خسارت‌های ناخواسته هستیم.»

او افزود که موضوع فرستادن نامه‌ای از سوی بزرگان روستا برای والی ننگرهار نیز بخشی از تحقیقات در حال انجام است.

حمله به «وزیر تنگی» با وجود «نامۀ» درخواست تضمین امنیت کارگران

دوازده روز قبل از آغاز فصل برداشت آجیل کاج در افغانستان یعنی در ۷ سپتامبر، والی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان نامه‌ای از بزرگان روستایی در منطقه «وزیر تنگی» دریافت می‌کند.

در این نامه نوشته شده بود که کشاورزان قصد دارند در فصل برداشت، ۲۰۰ کارگر و کودک را به کار بگیرند و بر این اساس از مقامات ولایت می‌خواهند که از این کارگران در قبال درگیری‌هایی که در منطقه میان نیروهای دولت مرکزی افغانستان و گروه‌های اسلامگرای افراطی در جریان است، محافظت کنند.

اما با وجود فرستاده شدن چنین نامه‌ای، روز چهارشنبه ۱۹ سپتامبر تنها ساعاتی پس از آنکه کشاورزان، کارگران و کودکان کار روزانۀ خود را در جنگل‌های منطقه به پایان رساندند و در نزدیکی چادرهایشان آتش روشن کردند، یک پهپاد آمریکایی به محل استراحت آنها حمله کرد و ۳۲ مرد و کودک را کشت و بیش از ۴۰ تن را زخمی کرد.

این خبر ساکنان محلی را در شوک فرو برد و خشم آنها را از آنکه با وجود فرستادن چنین نامه‌ای و دریافت تضمین‌های امنیتی، این حمله رخ داده است برانگیخت.

اکرم سلطان، یکی از بازماندگان این حمله که توانسته بود با شماری از کودکان از محل حادثه بگریزد، می‌گوید: «ما دور آتش کوچکی نشسته بودیم و دربارۀ وضعیت امنیتی در روستایمان صحبت می‌کردیم که ناگهان همه چیز تغییر کرد. آنها همه جا را ویران کردند.»

سالانه بیش از ۲۳ هزار تن آجیل کاج در افغانستان تولید می‌شود. این کشور صادرات این محصول به چین را آغاز کرده و انتظار می‌رود که سالانه از محل فروش آنها ۸۰۰ میلیون دلار درآمد داشته باشد.

بزرگان منطقه علاوه بر مکاتبه با والی ننگرهار، با رهبران محلی گروه‌های اسلامگرای افراطی نیز تماس گرفته و از آنها خواسته بودند که در فصل برداشت، امنیت کارگران را در این منطقۀ بشدت مورد مناقشه، حفظ کنند.

سهراب قدری، عضو شورای ولایت ننگرهار می‌گوید: «طرفهای متخاصم رضایت خود را دربارۀ کار کارگران اعلام کرده بودند و به این ترتیب پیمانکاران استخدام کارگران حتی از ولایات همجوار را شروع کرده بودند. در آن منطقه هیچ فعالیت غیرقانونی پیگیری نمی‌شد با این وجود پهپاد آمریکا انسان‌های بیگناه را کشت.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۹ دانش‌آموز در انفجار یک ذرت فروشی در ننگرهار کشته شدند

هشدار طالبان به معلمان و دانشجویان: در انتخابات شرکت کنید کشته می‌شوید

چرا عبدالله و چهره های جهادی افغانستان بر صلح با طالبان تاکید دارند؟