هشدار طالبان به معلمان و دانشجویان: در انتخابات شرکت کنید کشته می‌شوید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
هشدار طالبان به معلمان و دانشجویان: در انتخابات شرکت کنید کشته می‌شوید
Copyright  REUTERS/Omar Sobhani

شبه‌نظامیان طالبان روز چهارشنبه به معلمان، دانشجویان و دیگر کارکنان بخش آموزش افغانستان هشدار دادند که از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو همچنین همکاری در برگزاری آن خودداری کنند؛ در غیراین صورت با خطر مرگ روبرو خواهند شد.

این گروه افراطی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اجازه ندهید که برگزارکنندگان انتخابات، مدارس و آموزشگاه‌های شما را به مراکز رای‌‌گیری تبدیل کنند و معلمان و دانشجویان نیز نباید به عنوان نیروهای اجرایی در مراکز رای‌گیری کار کنند. ما نمی‌خواهیم باعث خسارت مالی و مرگ غیرنظامیان و معلمان و دانشجویان شویم.»

بنا بر اعلام عبدالعزیز ابراهیمی سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان، از هر ۱۰ مرکز انتخاباتی در سراسر این کشور، حدود هفت تا هشت مرکز را مدارس و دانشگاه‌ها تشکیل می‌دهند. او تاکید کرد که برای برگزاری این انتخابات، هیچ دانشجو یا معلمی، همچنین هیچ‌کدام از مسئولان دستگاه آموزش به عنوان کارمند انتخاباتی استخدام نمی‌شوند؛ با این وجود آنها می‌توانند برای چنین کاری داوطلب شوند.

آقای ابراهیمی افزود: «ما متعهد هستیم که انتخابات را در تاریخ اعلام شده برگزار کنیم و تهدیدات طالبان نیز نمی‌تواند مانع از برگزاری آن شود.»

نوریه نزهت، سخنگوی وزارت آموزش افغانستان نیز اعلام کرد که اگرچه قصد نداشتند از مدارس و دیگر مکان‌های آموزشی به عنوان مرکز رای‌گیری استفاده کنند اما علیرغم اتفاقاتی که سال گذشته در جریان انتخابات پارلمانی روی داده و تخریب مدارس را به دنبال داشته است، مجبور به این کار شدند.

سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین‌المللی اهداکنندۀ کمکهای بشردوستانه به افغانستان، از وزارت آموزش این کشور خواسته‌اند به دلیل برخوردار بودن از زیرساخت‌های نسبتا توسعه یافته، به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کمک کند.

اعلامیه هشدارآمیز طالبان خطاب به فعالان بخش آموزش افغانستان در حالی منتشر شد که یک روز پیش از این، در جریان حملات اعضای این گروه افراطی در پروان و کابل، نزدیک به ۵۰ تن کشته و زخمی شدند.

روز چهارشنبه نیز حمله طالبان به یک ساختمان دولتی در شهر جلال‌آباد دست‌کم ۱۲ زخمی برجای گذاشت. در این ساختمان کارت شناسایی ملی شهروندان افغانستان توزیع می‌شد، کارتی که افغان‌ها برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری به آن نیاز داشتند.

بیشتر بخوانید: