احتمال حمله قریب الوقوع ترکیه به شمال سوریه با استقرار پزشکان در مرز

احتمال حمله قریب الوقوع ترکیه به شمال سوریه با استقرار پزشکان در مرز
Copyright 
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

منابع امنیتی می گویند آنکارا پزشکان شهرهای بزرگ ترکیه را در دو استان جنوبی این کشور و در مرز با سوریه مستقر کرده است و این نشانه ای از احتمال حمله قریب الوقوع است

آگهی

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع امنیتی روز جمعه ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) از احتمال حمله قریب الوقوع ترکیه به شمال سوریه خبر داد.

منابع امنیتی می گویند آنکارا پزشکان شهرهای بزرگ ترکیه را در دو استان جنوبی این کشور و در مرز با سوریه مستقر کرده است و این نشانه ای از احتمال حمله قریب الوقوع است. این منابع افزودند که مرخصی پزشکان این منطقه لغو شده و به نظر می‌رسد هر آن عملیات نظامی ممکن است آغاز شود. 

آنکارا و واشنگتن در مرداد ماه بر سر ایجاد یک «منطقه امن» و یک مرکز عملیات مشترک در شمال شرقی سوریه به توافق رسیدند اما این امر هنوز محقق نشده است.

رجیب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه پیش از این گفته بود که واشنگتن در حال سنگ‌اندازی در اجرای توافق است و هشدار داده بود که اگر منطقه امن تا پایان ماه سپتامبر ایجاد نشود، آنکارا ناگزیر از انجام عملیاتی در این منطقه خواهد بود.

طبق گفته منابع آگاه تعدادی از پزشکان در دو شهر شانلی‌اورفه (اورفا) و ماردین جای داده شده‌اند.

آنکارا ایجاد منطقه امن را «زمینه‌ساز بازگشت رانده‌شدگان سوری به خانه و کاشانه خود» توصیف می‌کند. برخی از تحلیل‌گران اما می گویند هدف ترکیه کنترل تحرکات حزب اتحاد دموکراتیک کردستان سوریه و شاخه نظامی آن ی.‌پ.‌گ (یگان‌های مدافع خلق) است.

نیروهای دموکراتیک سوریه و کردهای ی.‌پ.‌گ در چهار سال گذشته توانستند با پشتوانۀ ایالات متحده آمریکا، بخش عمده‌ای از سرزمین‌های واقع در شمال‌شرق سوریه را از شبه‌نظامیان داعش باز پس بگیرند و به کنترل خود درآورند.

آنکارا این نیروها را با این توجیه که با شبه‌نظامیان کرد ترکیه در ارتباط هستند، تروریست می‌خواند.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا و رجیب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه قرار است هفته آینده دیدار و درباره ایجاد منطقه امن به وسعت ۴۵۰ کیلومتر در منطقه مرزی سوریه به سمت مناطق شرقی رود فرات گفتگو کنند.

ترکیه تا به امروز دو عملیات عمده علیه نیروهای کرد ی.‌پ.‌گ انجام داده است.

بیشتر بخوانید:

ترکیه شهرداران سه شهر کردنشین را به اتهام ارتباط با حزب کارگران کردستان برکنار کرد

اردوغان: برای کنترل منطقه امن سوریه، وقت و حوصلهٔ‌ زیادی نداریم

هشدار اردوغان : از طرح ما در شمال سوریه حمایت نشود راه ورود پناهجویان را به اروپا باز می‌کنیم

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارتش سوریه جنوب ادلب را زیر آتش سنگین توپخانه گرفت

نظامیان ترکیه برای گشت‌زنی در کنار آمریکایی‌ها وارد سوریه شدند

ترکیه پس از کشته شدن ۹ سرباز حملات هوایی را علیه شبه‌نظامیان کرد در عراق و سوریه انجام داد