چهارمین انتخابات اسپانیا در چهار سال و شهروندان خسته از عدم ثبات سیاسی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
چهارمین انتخابات اسپانیا در چهار سال و شهروندان خسته از عدم ثبات سیاسی

هرچند حزب پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا، در انتخابات ماه آوریل گذشته پیروز شد اما بدلیل عدم کسب کرسی های کافی در پارلمان، رئیس حزب سوسیالیست که در تشکیل دولت ائتلافی موفق نبود بار دیگر ناگزیر سه شنبه برگزاری انتخابات جدید را در دستور کار قرارداد.

بدین ترتیب مردم اسپانیا باید دهم نوامبر، کمتر از دو ماه دیگر در چهارمین انتخابات در چهار سال متوالی به پای صندوق های رای بروند.

تحلیلگران سیاسی اسپانیا می گویند انتخابات پی درپی و بحران در دولت، شهروندان را کلافه کرده است و به همین دلیل انتظار می رود میزان مشارکت در انتخابات دهم نوامبر به کمتر از حد معمول برسد.

نظرسنجی ها نشان می دهد میزان مشارکت اسپانیایی ها شش درصد نسبت به ماه آوریل کاهش خواهد داشت و به زیر ۷۰ درصد خواهد رسید.

همچنین این نظرسنجی ها نشان می دهند امکان دارد حزب سوسیالیست این بار موفق به کسب آرا و کرسی های بیشتری در پارلمان شود. البته همزمان به نظر می رسد بار دیگر این حزب چپ گرا نخواهد توانست اکثریت را در پارلمان از آن خود کند و دوباره نیاز به تشکیل دولت ائتلافی خواهد داشت.

برخی از سیاستمداران اسپانیایی خواستار اصلاح قانون اساسی برای عبور از بن بست سیاسی در این کشور شده اند. کارمن کلوو، معاون پدروسانچز هفته گذشته به خبرنگاران گفت که منطبق بودن قوانین انتخاباتی با یک چشم انداز سیاسی جدید منطقی تراست.

اسپانیا چهارمین اقتصاد بزرگ در منطقه ارزی یورو است. اگرچه تأثیراقتصادی این بن بست سیاسی ناچیز بوده است اما مانع از رشد روبه رشد اقتصاد اسپانیا شده است. اقتصاد اسپانیا تنها دو سال است که بطور کامل از بازتاب بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ خارج شده است.