بن‌بست برای تشکیل دولت در اسپانیا؛ ۱۰ نوامبر انتخاب جدید برگزار می‌شود

بن‌بست برای تشکیل دولت در اسپانیا؛ ۱۰ نوامبر انتخاب جدید برگزار می‌شود
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پدرو سانچز، نخست وزیر موقت اسپانیا روز سه‌شنبه پس از عدم موفقیت در کسب حمایت برای تشکیل دولت، گفت که انتخابات پارلمانی جدید در تاریخ ۱۰ نوامبر برگزار می‌شود. این چهارمین انتخابات اسپانیا در چهار سال اخیر خواهد بود.

آگهی

پدرو سانچز، نخست وزیر موقت اسپانیا روز سه‌شنبه پس از عدم موفقیت در کسب حمایت برای تشکیل دولت، گفت که انتخابات پارلمانی جدید در تاریخ ۱۰ نوامبر برگزار می‌شود. این چهارمین انتخابات اسپانیا در چهار سال اخیر خواهد بود.

طبق قانون و پس از گذشت پنج ماه از انتخابات باید تا روز دوشنبه آینده دولت جدید اسپانیا تشکیل می‌شد اما فیلیپه ششم، پادشاه اسپانیا، پس از دیدار سه شنبه شب خود با رهبران سیاسی این کشور تصریح کرد که حمایت پارلمان از نامزدها به حدی نیست که بتواند احدی از آنها را مامور تشکیل کابینه کند. پس از این اظهار نظر، سانچز تاریخ انتخابات آینده را به‌طور عمومی اعلام کرد.

سانچز با گلایه از احزاب مخالف گفت: «کامل کردن وظیفه‌ای که مردم اسپانیا در انتخابات ۲۸ آوریل به ما واگذار کردند غیر ممکن است. آن‌ها [احزاب مخالف] این کار را برای ما غیر ممکن کرده‌اند. اکثریتی در پارلمان برای تشکیل دولت وجود ندارد و این ما را به سمت انتخابات مجدد در تاریخ ۱۰ نوامبر سوق می‌دهد.»

گرچه اتفاق‌های سیاسی در اسپانیا تاثیری روی موضوعات اقتصادی در این مدت نداشته است اما کارشناسان اقتصادی می‌گوید که تاخیر بیشتر در اجرای اصلاحات در موضوعاتی مانند قانون کار یا حقوق بازنشستگی می‌تواند در آینده فشار جدیدی را ایجاد کند.

پدرو سانچز، نخست وزیر موقت اسپانیا و رهبر حزب سوسیالیست این کشور در آوریل گذشته توانست پیروزی نسبی را در انتخابات کسب کند با این حال این حزب نتوانست اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمانی را به دست بیاورد.

در ماه‌های اخیر پس از برگزاری انتخابات، رهبران احزاب مختلف اسپانیا وقت خود را صرف مقصر جلوه دادن یکدیگر برای ایجاد بن بست در تشکیل دولت کردند.

حزب راست میانه سیودادانوس روز دوشنبه پیشنهاد دادخ بود تا در صورت برآورده شدن شروطش به پدرو سانچز برای گرفتن رای پارلمان به‌عنوان نخست وزیر کمک می‌کند اما سانچز در پاسخ به رهبران این حزب گفته بود که وی قبلا شروط آن‌ها را برآورد کرده است.

سیودادانوس، در پاسخ به سانچز او را متهم به دروغگویی کرد و گفت تنها در صورتی که با تمام خواسته‌هایشان موافقت شود از سانچز حمایت می‌کنند.

بیشتر بخوانید:انتخابات اسپانیا؛ پیروزی سوسیالیست‌ها بدون اکثریت مطلق و راهیابی راست افراطی به پارلمان

آلبرت ریورا، رهبر سیودادانوس در توئیتی نوشت: «پاسخ او [سانچز] برای همه اسپانیایی‌ها خنده دار است. از او می‌خواهم که این گفته را اصلاح کند. به قانون اساسی برگردد و اجازه دهد اسپانیا از این بن بست خارج شود.»

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که انتخابات جدید این تضمین را نمی‌دهد که اسپانیا برای تشکیل دولت جدید از بن بست خارج شود چراکه سوسیالیست‌ها هنوز قادر به کسب اکثر کرسی‌ها پارلمان نیستند. آن‌ها باید ۳۵۰ کرسی پارلمان را کسب کنند تا بتوانند دولت تشکیل دهند در حالیکه پنج ماه پیش تنها ۱۲۳ کرسی به‌دست آوردند.

حزب محافظه‌کار «مردم» که در انتخابات آوریل مقام دوم را کسب کرد، گفته بود علیه سانچز رای می‌دهد.

اما پابلو ایگلسیاس، رهبر حزب چپ افراطی پودموس اعلام کرده بود اگر سانچز از تشکیل دولت ائتلافی حمایت کند از وی حمایت خواهد کرد اما سوسیالیست‌ها تشکیل دولت ائتلافی با پودموس را رد کرده‌ بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چهارمین انتخابات اسپانیا در چهار سال و شهروندان خسته از عدم ثبات سیاسی

اسپانیا؛ پیروزی دوبارۀ محافظه‌کاران در شهرداری مادرید و چپ‌ افراطی در بارسلون

روبیالس در پرونده بوسه اجباری با خطر محکومیت به دو سال و نیم زندان روبرو است