نظامیان افغانستان و آمریکا دو والی خودخوانده و ۳۸ عضو طالبان را کشتند

نظامیان آمریکایی در افغانستان
نظامیان آمریکایی در افغانستان Copyright REUTERS/Omar Sobhani
Copyright REUTERS/Omar Sobhani
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شیرمحمد استانکزی، مذاکره کننده ارشد طالبان در مذاکرات صلح می‌گوید که اگر آمریکایی‌ها در افغانستان باقی بمانند، طالبان تا صد سال دیگر نیز به جنگ با آنها ادامه خواهد داد.

آگهی

نظامیان افغانستان با حمایت و پشتیبانی نیروهای آمریکایی در دو عملیات جداگانه دو والی خودخواندۀ طالبان و ۳۸ شبه‌نظامی عضو این گروه افراطی را در نواحی شمالی و غربی این کشور کشتند.

یک مقام امنیتی افغانستان هدف این عملیات را که شنبه شب شروع شد، خنثی کردن حملاتی خواند که طالبان علیه نیروهای دولتی طرح ریزی کرده است. این مقام امنیتی به خبرگزاری رویترز گفت که با از هم گسستن توافق صلح آمریکا و طالبان، درگیری‌ها در افغانستان شدت پیدا کرده است.

وزارت دفاع افغانستان در اعلامیه‌ای نام والی خودخواندۀ طالبان که به همراه چهار شبه‌نظامی در ولسوالی «دره صوف پایین» ولایت سمنگان کشته شد را «مولوی نورالدین» ذکر کرده است. این درحالی است که ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان با رد خبر کشته شدن آقای نورالدین می‌گوید که وی زنده است.

در حملۀ دیگری «ملا سیدعظیم» دیگر والی خودخواندۀ طالبان در والسوالی «انار دره» ولایت فراه به همراه ۳۴ شبه‌نظامی کشته شدند.

مقامات امنیتی افغانستان اعلام کرده‌اند که قرار است به کمک نظامیان آمریکایی چند عملیات مشترک را علیه نیروهای طالبان همچنین داعش به اجرا بگذارند تا به این ترتیب از حملات آنها به غیرنظامیان و نیروهای افغان در آستانۀ انتخابات ریاست جمهوری این کشور که قرار است ۲۸ سپتامبر برگزار شود، جلوگیری کنند.

حملات طالبان در مناطق مختلف افغانستان از هفته گذشته و انتشار خبر لغو مذاکرات صلح توسط دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، بطور قابل توجهی افزایش یافته است. از جمله هفته گذشته چهار عضو نیروی ویژه افغانستان در پی انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده توسط طالبان، کشته شدند.

آخرین موضع طالبان در قبال لغو مذاکرات صلح توسط دونالد ترامپ

شیرمحمد استانکزی، مذاکره کننده ارشد طالبان در مذاکرات صلح می‌گوید که اگر آمریکایی‌ها در افغانستان باقی بمانند، طالبان تا صد سال دیگر نیز به جنگ با آنها ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری فارس افغانستان، آقای استانکزی به شبکۀ خبری «راشا تودی» روسیه گفته است که طالبان همچنان به مذاکرات صلح متعهد است. او اعلام کرده است: «موضع ما این است که جز مذاکرات هیچ راه حل دیگری برای پایان درگیری وجود ندارد. ما امیدواریم که ترامپ دوباره در تصمیم خود تجدیدنظر کند و به نقطه قبل باز گردد... ترامپ در طول ریاست‌جمهوری خود در آمریکا نتوانست مسیری متفاوت‌تر از باراک اوباما، رییس‌جمهور پیشین آمریکا در قبال مذاکرات صلح پیش بگیرد.»

آقای استانکزی همچنین در واکنش به سخنان اخیر مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا دربارۀ کشته شدن بیش از ۱۰۰۰ عضو طالبان در نتیجۀ حملات نیروهای آمریکایی در افغانستان گفت: «اگر آنها می‌توانند هزاران نفر از ما را بکشند، چرا ما نتوانیم یک یا دو نفر از آنها را بکشیم؟ این حق ما است. ما باید از خود و مردم خود دفاع کنیم.»

او درنهایت تاکید کرد: «تنها پس از امضای توافقنامۀ رسمی و خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان است که طالبان می‌تواند اختلافات خود را با دیگر جناح‌های سیاسی افغانستان از جمله دولت تحت حمایت ایالات متحده در کابل [برای برقراری آتش‌بس] حل و فصل کنند.»

جنگ ایالات متحده آمریکا علیه طالبان پس از آن آغاز شد که در پی حملات تروریستی اعضای القاعده به برج‌های دوقلوی نیویورک در ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی، واشنگتن طالبان را متهم کرد که افغانستان را به پناهگاهی امن برای القاعده و رهبر آن اسامه بن لادن تبدیل کرده است. به این ترتیب آمریکا با حمله به افغانستان در ۷ اکتبر سال ۲۰۰۱ میلادی، دولت طالبان را سرنگون کرد.

نزدیک به دو دهه پس از آغاز این جنگ، هنوز درگیری‌های خونین در افغانستان میان طالبان از یک سو و نیروهای دولت مرکزی افغانستان و نظامیان آمریکایی از سوی دیگر ادامه دارد؛ جنگی که بزرگترین قربانیان آن غیرنظامیان افغان بوده‌اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش یورونیوز از درگیری مسلحانه در مزار شریف؛ کابل به‌دنبال قیصاری

طالبان: امنیت سازمان صلیب سرخ را در افغانستان دوباره تضمین می‌کنیم

دونالد ترامپ گفتگوهای صلح با طالبان را لغو کرد