Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گزارش یورونیوز از درگیری مسلحانه در مزار شریف؛ کابل به‌دنبال قیصاری

گزارش یورونیوز از درگیری مسلحانه در مزار شریف؛ کابل به‌دنبال قیصاری
Copyright M Atif Aryan
Copyright M Atif Aryan
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

درگیری مسلحانه بین نیروهای دولتی و محافظان نظام‌الدین قیصاری؛ فرمانده امنیه ولایت بلخ به خبرنگار یورونیوز می‌گوید؛ افراد مسلح غیر مسوول نظام‌الدین قیصاری ۱۵۰ تا ۲۰۰ تن هستند.

آگهی

گزارش از محمد عاطف آرین

فرماندهی امنیه ولایت بلخ در شمال افغانستان می‌گوید آن‌ها برای بازداشت نظام‌الدین قیصاری فرمانده سابق محلی در ولایت فاریاب کشور، عملیاتی را از ساعات اولیه بامداد یکشنبه آغاز کرده‌اند.

نظام‌الدین قیصاری از فرماندهان سابق محلی در ولایت فاریاب واقع در شمال افغانستان، به غصب زمین و زورگویی در شهر مزارشریف افغانستان متهم شده است. اجمل فایز، فرمانده امنیه ولایت بلخ در گفتگو با خبرنگار یورونیوز می‌گوید: « از طرف شهروندان مزارشریف شکایات زیادی مبنی بر غصب زمین و زورگویی علیه قیصاری دریافت کرده‌ایم. از چندی به این‌سو شکایت‌های زیادی علیه او بر ما آمد».

آقای فایز در ادامه گفت: «آن‌ها (قیصاری) دست به چپاول اموال مردم می‌زدند، به خانه‌های مردم هجوم می‌بردند، اماکن مردم را غضب می‌کردند و جاهایی که یک مقدار عایداتی در آن‌جا مسلحه‌های خود را جا به‌جا می‌کرد و از آن‌جا به نفع خود پول می‌گرفت (جمع‌آوری می‌کرد).»

پلیس بلخ می‌گوید، فرمان بازداشت قیصاری را از نهادهای قضایی دریافت کرده‌اند و منزل او از بعد از ظهر شنبه ۲۳ آذر در محاصره نیروهای امنیتی افغان قرار دارد.

M Atif Aryan

افضل حدید، رئیس شورای ولایتی بلخ در تماسی تلفنی به خبرنگار یورونیوز گفت: «به اساس شکایات مردم که آقای قیصاری در این اواخر بی‌نظمی را در داخل شهر انداخته بود و در هدایتی از وزارت داخله و دادستان کل فیصله شده تا قیصاری دست‌گیر شود به همین اساس نیروهای امنیتی قرارگاه آقای قیصاری را محاصره کرده و می‌خواهند که او را دست‌گیر کنند».

M Atif Aryan
نظام‌الدین قیصاری از فرماندهان محلی سابق در ولایت فاریاب در شمال افغانستانM Atif Aryan

نظام‌الدین قیصاری از فرماندهان محلی سابق در ولایت فاریاب در شمال افغانستان، از نزدیکان ژنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری محسوب می‌شد. آقای قیصاری در ماه تیر سال قبل به اتهام «نقص حقوق بشر و تهدید نیروهای امنیتی» بازداشت شد. آقای قیصاری ضمن این‌که فرمانده ولسوالی قیصار بود، فرماندهی خیزش‌های مردمی علیه طالبان را نیز در ولایت فاریاب بر عهده داشت.

فرمانده امنیه ولایت بلخ به خبرنگار یورونیوز می‌گوید؛ افراد مسلح غیر مسئول نظام‌الدین قیصاری ۱۵۰ تا ۲۰۰ تن هستند. آقای فایز گفت: «نظر به گزارشی که به ما رسیده تقریبا ۱۵۰ الی ۲۰۰ نفر مسلح غیر مسئول دارد». آقای فایز در مورد افراد مسلح غیر مسئول قیصاری تصریح کرد: «اکثریت پرسنل/افراد او کسانی هستند که از حبس رها شده‌اند، از اعدام رها شده‌اند، قاچاق‌بر هستند و قاتلانی هستند که با او هستند.»

M Atif Aryan
نمونه‌ای از خسارت وارد آمده به منازل ساکنان منطقهM Atif Aryan

شهنواز یک تن از افراد محلی می‌گوید؛ در درگیری میان نیروهای امنیتی و افغان، به منزل او نیز آسیب رسیده‌است. او گفت: «خانه ما همین‌جاست، مردم خیلی بلاتکلیف است، جنگ ساعت ۹ شب آغاز شد و همه به ته‌کوی رفتیم و بر ما خساراتی نیز رسیده‌است و خانه همسایه ما هم آتش گرفت و از دولت می‌خواهیم که به این مشکل رسیدگی کند.»

در درگیری میان نیروهای امنیتی افغان و افراد مسلح غیر مسول نظام‌الدین قیصاری از سلاح‌های سبک و سنگین نیز استفاده می‌شود. فرمانده امنیه ولایت بلخ می‌گوید از تلفات ملکی جزئیاتی در دست نداریم ولی اضافه می‌کند که در درگیری میان نیروهای امنیتی افغان و نظام‌الدین قیصاری، تاکنون ۲ پلیس زخمی شده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انفجار بمب کنار جاده‌ای در افغانستان ده کشته برجای گذاشت

حمله مردان مسلح در افغانستان؛ ۶ نفر از جمله یک پزشک ژاپنی کشته شدند

نظامیان افغانستان و آمریکا دو والی خودخوانده و ۳۸ عضو طالبان را کشتند