ژنرال دوستم بار دیگر از ترور جان سالم به در برد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
 ژنرال دوستم بار دیگر از ترور جان سالم به در برد
کپی رایت  عکس از رویترز

عبدالرشید دوستم، معاون اول‌ رییس‌جمهوری افغانستان بعداز‌ظهر شنبه از حمله غافلگیرانه طالبان به کاروان حامل او جان سالم به در برد. آقای دوستم که با همراهی محافظان خود عازم بلخ شده بود، در منطقۀ «تيمورك» بهنگام تردد در بزرگراه شبرغان – مزار با كمين نیروهای طالبان مواجه شد.

در جریان حمله نیروهای طالبان، یکی از محافظان آقای دوستم کشته و دو تن دیگر زخمی شدند ولی به او آسیبی نرسید. آقای دوستم پیش از این نیز بارها هدف ترور نیروهای طالبان قرار گرفته بود.

او که بعدازظهر شنبه در میان هوادارانش در بلخ سخنرانی می‌کرد، تاکید کرد که قادر است طی ۶ ماه شمال افغانستان را از حضور نیروهای طالبان پاک کند ولی هنوز اختیار چنین اقدامی به او داده نشده است.

بیشتر بخوانید:دیدار رئیس جمهوری افغانستان و ژنرال دوستم بعد از ۱۴ ماه

ژنرال عبدالرشید دوستم بنیان‌گذار و رهبر جنبش ملی اسلامی است و از چهره‌های تاثیرگذار سیاست افغانستان طی چهار دهه گذشته به شمار می‌رود.

آقای دوستم دو سال پیش برای جلوگیری از پیشروی طالبان به شمال افغانستان رفت ولی در جریان شبیخون نیروهای طالبان در فاریاب، تعدادی از همراهان خود را از دست داد. او پس از این رخداد به شکنجه یکی از رقبای سیاسی خود متهم شد و تصمیم گرفت برای درمان به ترکیه برود. او در سال ۲۰۱۸ بار دیگر به افغانستان بازگشت.

بیشتر بخوانید:تجمع هواداران ژنرال دوستم در فاریاب به خشونت کشیده شد

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید