حمله راکتی به سفارت آمریکا در کابل در هجدهمین سالگرد ۱۱ سپتامبر

حمله راکتی به سفارت آمریکا در کابل در هجدهمین سالگرد ۱۱ سپتامبر
نگارش از یورونیوز فارسی

مقامات مسئول سفارت بعد از یک ساعت بررسی اوضاع، اعلام کردند که خطر رفع شده است و انفجار قربانی یا زخمی به همراه نداشته است.

در اولین ساعات بامدادی ۱۱ سپتامبر سفارت آمریکا در کابل مورد حمله شلیک راکت قرار گرفت.

کارمندان سفارت آمریکا در پایتخت افغانستان در هجدهمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر و فروریختن برج‌های دو قلو در منهتن نیویورک، از طریق بلندگوهای سفارت از وقوع انفجاردر محوطه سفارت مطلع شدند.

مقامات مسئول سفارت بعد از یک ساعت بررسی اوضاع اعلام کردند که خطر رفع شده است و انفجارناشی از برخورد راکت  قربانی یا زخمی به همراه نداشته است.

این اولین حمله‌ به مواضع آمریکا بعد از اعلام لغو گفتگوهای صلح واشنگتن با طالبان است

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در روز ۸ سپتامبر با انتشار یک تويیت از پایان دادن به مذاکرات صلح با طالبان خبر داد. آقای ترامپ نوشت که این تصمیم پس از آن گرفته شد که طالبان مسئولیت دو حمله هفته گذشته در کابل که منجر به مرگ یک سرباز آمریکایی و ۱۱ تن دیگر شد را بر عهده گرفت.

به گفته رییس جمهوری آمریکا قرار بوده نشستی محرمانه با رهبران اصلی طالبان در کمپ دیوید برگزار شود اما آقای ترامپ این نشست را لغو کرده است.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی طالبان در مصاحبه‌ای با تلویزیون الجزیره با اشاره به اینکه ترامپ پشیمان خواهد شد، درباره لغو گفتگوهای صلح با ایالات متحده گفت: «ما دو راه برای پایان دادن به اشغال افغانستان داشتیم. یکی جنگ و جهاد و دیگری گفتگو و مذاکره. اگر ترامپ می‌خواهد گفتگو‌ها را متوقف کند، ما راه اول را در پیش خواهیم گرفت و آن‌ها به زودی پشیمان خواهند شد.»

سالگرد ۱۱ سپتامبر در پایتخت افغانستان یادآور شروع جنگی است که هنوز به گفته بسیاری هنوز به پایان نرسیده است. به دنبال وقوع حملات تروریستی در نیویورک، ایالات متحده با هم‌پیمانانش به گروه طالبان که پذیرای اوسامه بن‌لادن، رهبر القاعده در افغانستان بود، حمله کردند.

بر طبق توافقی که قرار بود بین گروه طالبان و ایالات متحده صورت پذیرد، ۱۴ هزار سرباز آمریکایی تا پایان سال ۲۰۲۰ از خاک افغانستان خارج می‌شدند و در عوض طالبان تعهد می‌داد که افغانستان تبدیل به آشیانه‌ای امن برای نیروهای تروریستی که امنیت آمریکا را تهدید می‌کنند، نشود.

طالبان بعد از لغو گفتگوهای صلح گفته بود که مسئولیت حملات را پذیرفت چرا که قصد داشت دست بالا را در مذاکرات داشته باشد و از آمریکا بخواهد تمام ۲۰ هزار سرباز آمریکایی و نیروی ناتو هر چه زودتر خاک افغانستان را ترک کنند.

دولت افغانستان یکی از منتقدین سرسخت مذاکرات صلح با طالبان بود چرا که این گروه اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان را عملا از شرکت در مذاکرات با آمریکا کنار گذاشته بودند.

مطالب مرتبط