اشرف غنی: صلح با طالبان بدون آتش‌بس غیرممکن است

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان
اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان در واکنش به توقف گفتگوها با طالبان گفته است که فرصت برای برقراری صلح در کشورش از دست رفته است.

آگهی

یک روز پس از دستور دونالد ترامپ برای توقف گفتگوهای صلح نمایندگان آمریکا با طالبان، رئیس جمهوری افغانستان بار دیگر بر خواست کابل برای برقراری صلح در کشورش تاکید کرد.

اشرف غنی که به نظر می آید پس از شکست آمریکا در حصول توافق با طالبان تلاش دارد فرایند صلح در افغانستان را در دست گیرد روز دوشنبه تاکید کرد که به دنبال برقراری آرامش در کشورش است.

آقای که در جریان نشست فرماندهان نظامی در کابل سخن می گفت در ادامه غنی تاکید کرد که برای رسیدن به این هدف، طالبان بایست قبل از هر چیز دست از خشونت بکشد و به آتش بس احترام بگذارد.

تاکید رئیس جمهوری افغانستان بر تلاش برای دستیابی به صلح در حالی مطرح می شود که با توقف ناگهانی مذاکرات صلح آمریکا با طالبان، آینده تلاش های جاری برای پایان دادن به هجده سال جنگ و خون ریزی در این کشور در هاله ای از ابهام قرار دارد.

گفتگوهای صلح واشنگتن با نمایندگان طالبان، فرایندی طولانی که پس از نه ماه گفتگوهای فشرده در نهایت به تهیه پیش نویس یک توافق اولیه منجر شد با فرمان ناگهانی دونالد ترامپ به یکباره متوقف شد و با توجه به مواضع مطرح شده از سوی دو طرف آینده ای نیز بر آن متصور نیست.

ظاهرا برای رئیس جمهوری آمریکا که فرستادگانش در بحبوحه حملات مرگبار انتحاری در کابل در قطر به مذاکرات با طالبان ادامه می دادند کشته شدن غیرنظامیان توجیهی مناسب برای توقف این گفتگوها قلمداد نمی شد اما این توجیه پس از کشته شدن یک نظامی آمریکایی ناتو در یکی از همین حملات مصداق پیدا کرد.

بیشتر بخوانید:

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در ادامه با تکرار این نکته که درخواست آتش بس مطرح شده بارها از سوی طالبان رد شده تاکید کرد که «ما برای مذاکرات صلح آماده ایم اما اگر طالبان فکر می کند که می تواند ما را بترساند در اشتباه است زیرا کافی است به رزمندگان ما نگاهی بیاندازد.»

رئیس جمهوری افغانستان همچنین با تصریح بر این موضوع که صلح نمی تواند فرایندی غیرمشروط باشد، یادآور شد که «صلح بدون برقراری آتش بس غیر ممکن است.»

پایان گفتگوهای صلح با طالبان نگرانی ها در باره موج جدیدی از خشونت ها در افغانستان را افزایش داده؛ به نحوی که هشدارهای امنیتی در کابل و دیگر نقاط این کشور بیست روز مانده تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان تشدید شده است.

گفتگوهای نمایندگان آمریکا با طالبان که قرار بود در نهایت به صورت محرمانه به دیدار دونالد ترامپ با رهبران بلند پایه طالبان منجر شود با تصمیم رئیس جمهوری آمریکا لغو شد. آقای ترامپ با انتشار توییت هایی اعلام کرده بود که این ملاقات قرار بود در کمپ دیوید برگزار شود اما با برعهده گرفتن مسئولیت حمله ای در کابل از سوی طالبان که به کشته شدن یک سرباز آمریکایی منجر شد این ملاقات و در کل گفتگوهای صلح با طالبان از دستور کار خارج شده است.

از سوی دیگر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان در واکنش به توقف گفتگوها با طالبان گفته است که فرصت برای برقراری صلح در کشورش از دست رفته است.

آقای عبدالله با اشاره به این که کشورش در وضعیت حساسی قرار گرفته تاکید کرد: «امروز متآسفانه همین قدر از صلح فاصله داریم که سال‌های گذشته داشتیم، اخبار اخیر را شما در باره صلح شنیدید و یک فرصتی که شاید یک فرصت می‌بود برای گشودن یک راه برای صلح درافغانستان آن فرصت هم از دست رفت.»

گفتنی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در آخرین اظهار نظر در خصوص توقف گفتگوها با طالبان با اشاره به اینکه این گفتگوها به نقطه پایانی خود رسیده اند تاکید کرد که نظامیان کشورش طی روزهای اخیر به نحوی بی سابقه طی ده سال گذشته اهداف دشمنان در خاک افغانستان را هدف قرار داده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دونالد ترامپ در ۱۱ سپتامبر قول داد نبرد علیه طالبان تشدید ‌شود

سفرای پیشین واشنگتن در افغانستان: خروج نظامیان آمریکایی خطر جنگ داخلی را افزایش می دهد

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد