Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سفرای پیشین واشنگتن در افغانستان: خروج نظامیان آمریکایی خطر جنگ داخلی را افزایش می دهد

پرچم افغانستان
پرچم افغانستان Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای خلیل زاد که به تازگی پیش نویس توافق صلح با طالبان را در اختیار اشرف غنی گذاشت، تاکید کرده است که واشنگتن پس ازتوافق صلح نیز به پیشتیبانی‌ از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد داد.

آگهی

در حالیکه واشنگتن مدعی است با طالبان بر سر صلح در افغانستان به توافق اولیه دست یافته گمانه زنی ها در باره مفاد این توافق و سرنوشت نیروهای آمریکایی در این کشور همچنان ادامه دارد.

خروج نیروهای خارجی از جمله نظامیان آمریکایی همواره به عنوان یکی از شروط طالبان برای آغاز گفتگوهای صلح و اجرای آتش بس در افغانستان مطرح بوده است و به نظر می رسد این مسئله یکی از مهم ترین بخش های توافق صلح اخیر فرستاده واشنگتن با نمایندگان طالبان باشد.

بر این اساس ۹ سفیر پیشین آمریکا در افغانستان به تازگی هشدار داده اند که خروج نظامیان کشورشان از این کشور زمینه مناسب برای وقوع یک «جنگ داخلی تمام عیار» را فراهم خواهد کرد.

دیپلمات های سابق آمریکایی که در میان آنها نام یک معاون وزیر امور خارجه نیز دیده می شود با این حال یک روز پس از اعلام توافق اولیه با طالبان در بیانیه ای اعلام کردند که از مذاکرات صلح در افغانستان حمایت می کنند.

در این بیانیه همچنین هشدار داده شده است که رویکرد کنونی مبنی بر کنار ماندن دولت افغانستان از روند مذاکرات و برنامه ریزی برای خروج نیروهای آمریکایی پیش از محقق شدن یک توافق صلح کامل خطر دامن زدن به خشونت ها و نا امنی های بیشتر در افغانستان را به همراه خواهد داشت.

نویسندگان این بیانیه که از سوی اندیشکده شورای آتلانتیک منتشر شده در ادامه تصریح می کنند: «ما معتقدیم که امنیت و ارزش های آمریکا از جمله حمایت از حقوق زنان ایجاب می کند که نیروهای نظامی تنها پس از محقق شدن کامل یک صلح واقعی از افغانستان خارج شوند.»

امضاء کنندگان که طی دو دهه گذشته در سفارت آمریکا در کابل انجام وظیفه کرده و دوازده سال تجربه کاری را در این کشور به ثبت رسانده اند همچنین معتقدند که «مردم افغانستان شایسته آن هستند که دولت خود را انتخاب کنند تا نمایندگان واقعی مردم این کشور به نمایندگی از آنها در مذاکرات صلح حضور داشته باشند.»

گفتنی است که در میان امضاء کنندگان نام جان نگروپونتی، معاون سابق وزیر امور خارجه و نخستین اداره کننده اطلاعات ملی در آمریکا به چشم می خورد. این درحالیست که تنها چهار سفیر پیشین آمریکا که پس از سقوط دولت طالبان در این کشور مامور شده بودند این بیانیه را امضاء نکرده اند. یکی از این چهار نفر سفیر کنونی آمریکا در افغانستان و دیگری زلمی خلیل زاد، فرستاده کنونی واشنگتن در مذاکرات صلح با طالبان هستند.

آقای خلیل زاد که به تازگی پیش نویس توافق صلح با طالبان را در اختیار اشرف غنی گذاشت، تاکید کرده است که واشنگتن پس ازتوافق صلح نیز به پیشتیبانی‌ از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد داد.

فرستاده واشنگن در مذاکرات صلح با طالبان در عین حال از به قدرت رسیدن امارت اسلامی در افغانستان با توسل به زور به عنوان خط قرمز ایالات متحده آمریکا یاد کرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گروهی از اعضای طالبان در مسکو با نماینده ولادیمیر پوتین ملاقات کردند

اشرف غنی: صلح با طالبان بدون آتش‌بس غیرممکن است

طالبان «به اشتباه» ۶ خبرنگار را ربودند