گزارش یورونیوز از تهران؛ روایتی از زندگی یونس ۷ ساله در سایه تحریم‌ها

گزارش یورونیوز از تهران؛ روایتی از زندگی یونس ۷ ساله در سایه تحریم‌ها
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یونس هفت ساله در دوره‌ای حساس، دسترسی به درمان را از دست داد. آنچه می‌توانست زندگی او را نجات دهد.خانواده او می‌گویند که تحریم‌های آمریکا علیه ایران عامل مهمی در ایجاد این وضعیت است. گزارش اختصاصی یورونیوز از تهران را ببینید.

آگهی

یونس هفت ساله در دوره‌ای حساس دسترسی به درمان را از دست داد. آنچه می‌توانست زندگی او را نجات دهد. خانواده او می‌گویند که تحریم‌های آمریکا علیه ایران عامل مهمی در ایجاد این وضعیت است.

خانواده یونس به یورونیوز می‌گویند که نمی‌توانند کسی را سرزنش کنند و تاکید می‌کنند: «به هر حال کسانی که می‌گویند تحریم‌ها روی مردم عادی تاثیر ندارد بهتر است ببینند که این هم فقط مشکل ما نبود.»

آنلیز بورجز، خبرنگار یورونیوز می‌گوید: «تقریبا همه آنهایی که اینجا در تهران زندگی می‌کنند می‌گویند که تحریم‌ها بر زندگی همه تاثیرگذار بوده است.»

آنلیز بورجز، خبرنگار یورونیوز

یونس بینایی و شنوایی‌اش را از دست داده است و حتی نمی‌تواند غذا بخورد. یک سال پیش مشخص شد که او به بیماری دیستفروفی (تحلیل عضلانی) مبتلا شده است. به خانواده یونس گفتند که او به پیوند مغز استخوان نیاز دارد. اما زمان به سرعت رو به پایان بود.

پدر یونس می‌گوید: «یکی از کارهایی که باید برای این پیوند انجام می‌شد آزمایشی به نام اچ ال ای بود که آزمایش اولیه آن در ایران قابل انجام بود ولی آزمایش نهایی آن در ایران ممکن نبود و باید از طریق یکی از آزمایشگاه‌های کشور آلمان انجام می‌شد.»

وی در ادامه اضافه می‌کند: «متاسفانه وقتی رسیدیم به مرحله‌ای که نمونه‌ها را باید برای آلمان ارسال می‌کردیم دقیقا زمانی بود که تحریم‌ها اوج گرفت و شرکت دی اچ ال فعالیت‌های خود در ایران را تعلیق کرد چون ارسال این نمونه‌ها با یک پروتکل خاصی انجام می‌شود و نمی‌توان به‌صورت ارسال انفرادی انجام گیرد.»

وی می‌گوید: «حدود یک سال پیش یونس ما با پای خودش به مدرسه رفت و خانواده خیلی خوشحال بودند ولی الان به حالت نیمه فلج است و دکترها امیدی برای درمانش ندارند.»

پدر یونس

ایالت متحده تاکید دارد که اقلام بشردوستانه از جمله دارو را تحریم نکرده است اما دشواری‌ها در مسیر تجارت و نقل و انتقال مالی تا اینجای کار جان هزاران نفر را به خطر انداخته است.

رضا ملک‌زاده، پزشک و وزیر اسبق بهداشت به یورونیوز می‌گوید: «تحریم‌ها شامل تحریم‌های بانکی هم شده و بدین ترتیب ما نمی‌توانیم بسیاری از ابزارهای پزشکی را خریداری کنیم.»

رضا ملک زاده، وزیر اسبق بهداشت

دکتر ملک‌زاده می‌گوید که تحریم‌های اخیر آمریکا به این معنا است که پزشکان به بسیاری تجهیزات پزشکی ضروری دسترسی ندارند. در همین حال بیماران نیز ناگزیرند که یا با فقدان دسترسی به داروها و یا افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها دست به گریبان باشند.

وی تاکید می‌کند: «بخش پزشکی بیش از هر بخش دیگری با مشکل مواجه شده است. فکر می‌کنم این واقعا یک نوع جرم است.»

آنلیز بورجز، خبرنگار یورونیوز می‌گوید: «نمی‌توانیم بفهمیم که اگر یونس درمان‌های مورد نیازش را به موقع دریافت می‌کرد چه سرنوشتی پیدا می‌کرد؟ یونس به زودی قربانی این وضعیت می‌شود که دلیلش اتخاذ تصمیم‌های سیاسی با هدف وارد کردن فشار به دولت بوده است و هزاران کیلومتر آن سوتر اتخاذ شده‌اند با این حال این تصمیم زندگی مردمان عادی را نیز تحت تاثیر قرار داده است.»

نامه وزیر بهداشت ایران به دبیرکل سازمان جهانی بهداشت

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران اخیرا درباره تحریم‌های آمریکا نامه‌ای به تئودرو آدهانوم تدروس، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت نوشت و خواستار مداخله این مقام در این حوزه شد. وی در بخشی از نامه خود نوشته است: «تهیه مواد اولیه دارویی برای تولید داخل، تجهیزات پزشکی مورد نیاز و داروهای وارداتی برای بیماران خاص و صعب العلاج به دلیل عدم امکان انتقالات بانکی ناشی از تحریم های ظالمانه دولت آمریکا مشکلات عدیده ای برای نیازمندان این عرصه به وجود آورده که با اجبار استفاده از راه های غیر رسمی و امکان سواستفاده سودجویان، نگران ورود از منابع غیر معتبر و ایراد خسارت و زیان به بیماران نیازمند و نهایتا آسیب کلی به نظام سلامت هستیم که این حرکت های نابخردانه می‌تواند به عنوان جنایت علیه بشریت تلقی شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فشار تحریم‌ها بر ایرانیان؛ اوضاع اینطور بماند از ایران خارج می‌شویم

از تحریم تا قاچاق؛ چالش‌‌های بازار داروی ایران

کنعانی: ایران نیروی نیابتی ندارد اما اسرائيل نیابتی آمریکا است